more_horiz
Wiadomości

Nieustające represje reżimu Łukaszenki. Nowe dane o zatrzymanych więźniach politycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 16:30
Na Białorusi jest obecnie 970 więźniów politycznych - poinformowało zdelegalizowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki Centrum praw człowieka "Wiasna". W grudniu zatrzymano kolejne 82 osoby, ale tylko wobec 29 z nich wydano urzędowe postanowienia o aresztowaniu.
Na Białorusi cały czas przybywa więźniów politycznych
Na Białorusi cały czas przybywa więźniów politycznychFoto: Shutterstock/Fanni_2021

"Kontynuowany jest proces pociągania do odpowiedzialności karnej uczestników protestów przeciwko sfałszowaniu rezultatów wyborów prezydenckich (w 2020 roku), a także krytyków władzy" - napisano w oświadczeniu organizacji.

Wśród przetrzymywanych są członkowie i założyciel "Wiasny" Alaksandr Bialacki. Aresztowane są osoby, które brały udział w protestach po wyborach prezydenckich na Białorusi i wyrażały swój sprzeciw wobec reżimu za pomocą historycznych, biało-czerwo-białych flag Białorusi. Więźniowie przebywają w aresztach śledczych, gdzie oczkują na procesy.

Białoruscy aktywiści i dziennikarze donoszą o przypadkach tortur i złego traktowania więźniów politycznych.

11 lat koloni karnej za hobbystyczne czytanie

Zatrzymani muszą liczyć się z surowymi wyrokami. Pod koniec 2021 roku sąd w Mińsku skazał na 11 lat kolonii karnej Rosjanina Jegora Dudnikowa, który udzielał głosu w materiałach publikowanych przez białoruski kanał opozycyjny

Według śledczych, w udźwiękowionych przez niego co najmniej 55 filmikach znalazły się "zachęty do wywoływania napięć i konfliktów w społeczeństwie i państwie". Mężczyzna pracował na co dzień, jako kucharz. Lektorem do opozycyjnych materiałów był hobbystycznie.

W areszcie przed procesem spędził siedem miesięcy. Po zatrzymaniu na początku maja był bity i poniżany. 

Aktorzy muszą uciekać

Z reperkusjami muszą liczyć się także artyści. Do Polski przeniósł się i teraz tu działa Białoruski Wolny Teatr

- Udało nam się wywieźć cały teatr z Białorusi, kiedy już stało się zrozumiałe, że wszyscy będą represjonowani w taki sposób, że będą mieli przedstawione sprawy karne, że kary więzienia nie będą wynosić miesiące, ale lata – mówił portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor teatru Mikałaj Chalezin.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem