more_horiz
Wiadomości

Gwałtowny pożar w Kolorado. Ponad tysiąc domów zostało zniszczonych

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 00:44
Ogromny pożar na przedmieściach Denver w stanie Kolorado w USA, który wybuchł w czwartek, do tej pory spowodował zniszczenie co najmniej tysiąca domów, a także uszkodzenie setek innych. Trzy osoby uznaje się za zaginione - poinformowały w sobotę lokalne władze.
Pożary pustoszą Kolorado
Pożary pustoszą KoloradoFoto: PAP/EPA/BROOMFIELD POLICE DEPARTMENT HANDOUT

Jak pisze agencja AP, na zniszczonych przez ogień terenach wolontariusze Czerwonego Krzyża cały czas rozdają elektryczne grzejniki, natomiast służby użyteczności publicznej walczą o przywrócenie dostaw gazu ziemnego i elektryczności.

"Brak ofiar śmiertelnych wydaje się cudem"

Szeryf Boulder County Joe Pelle powiedział, że do tej pory nie zgłoszono żadnych ofiar śmiertelnych, co wydaje się "cudem", biorąc pod uwagę siłę i szybkość pożaru. Gubernator Kolorado Jared Polis mówił, że dziesiątki tysięcy ludzi musiało uciekać ze swoich domów, a pożar "w mgnieniu oka" niszczył całe dzielnice.

- Rodziny miały tylko kilka minut, aby zapakować do samochodów wszystko, co tylko mogły - swoje zwierzęta, dzieci - i wyjechać - tłumaczył.

Przyczyny pożaru na przedmieściach Denver wciąż są badane

Rozprzestrzenianie się ognia zostało w piątek częściowo powstrzymane przez opady śniegu i chłodniejszą pogodę. Przyczyny pożaru są cały czas badane, nieoficjalnie władze uważają, że ogień mogły wywołać zerwane przez silny wiatr linie energetyczne, które spadały na suchą ziemię.

Kolorado od kilku lat jest dotknięte wyjątkową suszą, podobnie jak większość stanów na zachodzie USA. W związku z tym w ostatnich latach ta część Stanów Zjednoczonych doświadczyła bezprecedensowych pożarów, zwłaszcza w Kalifornii i Oregonie.

Czytaj również:

jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także