102. rocznica wyzwolenia Dyneburga. Polska delegacja uczciła pamięć poległych na Łotwie

Na Łotwie z okazji 102. rocznicy wyzwolenia Dyneburga z rąk bolszewików uczczona została pamięć poległych podczas ofensywy żołnierzy. W oswobodzeniu miasta ważną rolę odegrali żołnierze Wojska Polskiego. Polska delegacja zapaliła znicze i złożyła wieńce na cmentarzach w Dyneburgu, Krasławiu, Ławkiesach i Wyszkach.

2022-01-03, 19:43

102. rocznica wyzwolenia Dyneburga. Polska delegacja uczciła pamięć poległych na Łotwie
W 102. rocznicę wyzwolenia Dyneburga z rąk bolszewików, Konsul RP Krzysztof Pokruszyński wraz z zastępcą attaché obrony ppłk. Sławomirem Kłosowskim oraz prezesem ZPŁ Ryszardem Stankiewiczem uczcili pamięć poległych w ofensywie żołnierzy . Foto: Twitter.com/PLinLatvia

Dyneburg jest największym miastem w Łatgalii - jednej z historycznych krain Łotwy. W 1920 roku miejscowość tę wyzwalały połączone siły polsko-łotewskie. Pamięć poległych uczcili przedstawiciele państwa polskiego, między innymi konsul RP na Łotwie Krzysztof Pokruszyński i prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz.

Pamięć przekazywana z pokolenia na pokolenie 

Ryszard Stankiewicz zwraca uwagę, że pamięć o tamtych wydarzeniach przekazywana jest w Łatgalii z pokolenia na pokolenie. - Organizujemy różne imprezy w takie dni jak 3 stycznia, 3 maja, w Dzień Wojska Polskiego czy 11 listopada. Z młodzieżą przychodzimy na groby polskich żołnierzy - wyjaśnia.

W związku z rocznicą wyzwolenia miasta, w Dyneburgu przy ulicy Warszawskiej można oglądać plenerową wystawę zatytułowaną "Kampania Łatgalska 1919-1920 w obiektywie por. Ludwika Nowakowskiego, uczestnika walk o wyzwolenie Łotwy".

REKLAMA

Operacja "Zima"

Kampania Łatgalska nazywana też operacją "Zima" doprowadziła do wyparcia Armii Czerwonej poza etnograficzne granice Łotwy. Rozpoczęła się ona 3 stycznia 1920 roku uderzeniem na Dyneburg. Miasto zostało wyzwolone w ciągu jednego dnia, a decydującą rolę w tym wydarzeniu odegrało polskie wojsko. Kampania Łatgalska zakończyła się 27 stycznia 1920 roku. Jest przykładem bezprecedensowej współpracy narodów polskiego i łotewskiego dążących do wolności.

Zobacz także: Jan Mosiński w Polskim Radiu 24 

Czytaj również:

nt


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej