more_horiz
Wiadomości

Zabójstwo prezydenta Haiti. Były kolumbijski żołnierz oskarżony o udział w spisku

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 01:26
Jak przekazał Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, jeden z głównych podejrzanych o zabójstwo haitańskiego prezydenta Jovenela Moise'a, Kolumbijczyk Mario Antonio Palacios, został oskarżony o spisek w celu popełnienia morderstwa lub porwania poza USA.
Były kolumbijski żołnierz oskarżony o udział w zabójstwie prezydenta Haiti Jovenela Moisea
Były kolumbijski żołnierz oskarżony o udział w zabójstwie prezydenta Haiti Jovenela Moise'aFoto: RICARDO ARDUENGO / Reuters / Forum

Mario Antonio Palacios, 43-letni były żołnierz kolumbijski, został także oskarżony "o zapewnienie materialnego wsparcia, którego skutkiem była śmierć".

W akcie oskarżenia stwierdzono, że "wiedział, iż takie wsparcie materialne zostanie wykorzystane do przygotowania lub przeprowadzenia spisku w celu zabicia lub porwania".

Były żołnierz przed sądem

Palacios został doprowadzony do sądu federalnego w Miami i przed składem sędziowskim oświadczył, że zamierza skorzystać z prawa do obrony. Na pierwszej rozprawie przyznał jedynie, że był właścicielem domu w Cali w Kolumbii i otrzymywał prawie 370 dolarów emerytury wojskowej.

Kolumbijczyk w październiku ub. r. został aresztowany na Jamajce. W poniedziałek został deportowany do Kolumbii, ale podczas postoju w Panamie został przejęty przez Interpol i przetransportowany do USA. Były premier Haiti Claude Joseph wezwał władze swojego kraju do współpracy z USA w celu jego ekstradycji, aby mógł stanąć przed haitańskim wymiarem sprawiedliwości.

Zabójstwo prezydenta Haiti. 40 aresztowanych

Palacios jest jednym z 19 byłych żołnierzy kolumbijskich, którzy są podejrzani o zabójstwo prezydenta Haiti. W sumie w tej sprawie aresztowano do tej pory 40 osób. Władze Kolumbii oświadczyły, że większość ich byłych wojskowych nie zdawała sobie sprawy, do jakiego rodzaju operacji zostali wynajęci.

Jovenel Moise został zastrzelony 7 lipca ub.r. w swojej prywatnej rezydencji. Jego żona została ranna w ataku.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także