more_horiz
Wiadomości

Omikron nie ustępuje. Lawinowy przyrost zakażeń w kolejnych krajach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 20:45
Rekordowo wysokie liczby zachorowań na COVID-19 odnotowywane są w kolejnych krajach. Powodem nowej fali zakażeń jest wariant omikron, który rozchodzi się kilkakrotnie szybciej niż poprzednie odmiany SARS-CoV-2.
Kolejne kraje notują rekordowo wysokie liczby zachorowań na COVID-19. Powodem nowej fali zakażeń jest omikron
Kolejne kraje notują rekordowo wysokie liczby zachorowań na COVID-19. Powodem nowej fali zakażeń jest omikronFoto: PAP/AA/ABACA

Światowy rekord w liczbie nowych zakażeń pobiły we wtorek Stany Zjednoczone, gdzie w ciągu jednej doby zachorowało ponad milion osób. We Francji w środę zakaziło się 332 tysiące osób, co także jest najwyższym wynikiem w tym kraju od początku pandemii.

Podobnie we Włoszech, gdzie zakaziło się 189 tysięcy osób, i w Holandii, gdzie zanotowano 24,5 tysiąca nowych przypadków koronawirusa. Dzienny rekord pobiła też Turcja, gdzie wykryto 66 tysięcy zakażeń.

Prawie 5,5 mln ofiar pandemii

W Chorwacji liczba zakażeń wzrosła o niemal 50 procent. Cypr wprowadził obostrzenia zw. z imprezami masowymi. Rio de Janeiro odwołało doroczny karnawał, a w Hongkongu wstrzymano przyloty samolotów ze Stanów Zjednoczonych i kilku krajów Europy.

Włochy zapowiedziały, że w czerwcu szczepienia przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia. Podobne regulacje wprowadza właśnie Austria.

Dr Michał Sutkowski mówił w Polskim Radiu 24, że kolejna fala epidemii, wywoływana przez szerzący się wariant omikron, rozpocznie się w Polsce za około 2-3 tygodnie. Zaznaczył, że omikron jest wprawdzie mniej zjadliwy, ale jest jednocześnie bardziej zaraźliwy, a w Polsce wciąż za mało osób ma odporność na koronawirusa.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów 462 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 296 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Posłuchaj
00:51 11486968_1.mp3 Kolejne kraje notują rekordowo wysokie liczby zachorowań na COVID-19. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Czytaj także:

Zobacz również: Tomasz Latos w Polskim Radiu 24

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem