"Precyzyjne uderzenie w cel". Korea Płn. twierdzi, że wystrzeliła rakietę hipersoniczną
Jak przekazała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA, Korea Północna dokonała w środę próbnego odpalenia "rakiety hipersonicznej". Test zakończył się sukcesem, pocisk trafił w planowany cel.
2022-01-06, 01:37
To drugi w ciągu ostatnich miesięcy test tego rodzaju uzbrojenia w Korei Północnej i pierwsza próba rakietowa w tym roku. Spotkała się ona z krytyką ze strony USA, Korei Południowej i Japonii.
Czym są rakiety hipersoniczne?
Reuter przypomina, że pierwszą próbę z pociskiem hipersonicznym Korea Północna dokonała – według KCNA - we wrześniu przyłączając się do wyścigu militarnego czołowych potęg światowych.
Pociski hipersoniczne, w odróżnieniu od balistycznych, które osiągają przestrzeń kosmiczną aby prawie pionowo uderzyć w cel, lecą stosunkowo nisko nad ziemią osiągając pięciokrotną szybkość dźwięku, czyli ok. 6 200 km/godz.
Ostatnia próba "pozwoli przyspieszyć zadanie modernizacji sił strategicznych naszego państwa" - podkreśliła w komunikacie KCNA.
Pocisk hipersoniczny miał "precyzyjnie uderzyć w cel"
Północnokoreańskie media twierdzą, że wczorajszy test rakietowy był udaną próbą z wykorzystaniem pocisku hipersonicznego. Tego typu pociski zazwyczaj przemieszczają się na niższych wysokościach, przekraczając nawet pięciokrotnie prędkość dźwięku.
Północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że pocisk hipersoniczny po pokonaniu około 700 km "precyzyjnie uderzył w cel". Podczas próby rakietowej sprawdzano zdolności manewrowe pocisku oraz jego działanie w warunkach zimowych.
Eksperci zauważają że Pjongjang ostatnie próby nuklearne lub z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM) dokonał w 2017 r. Od tego czasu skupia się systemach bardziej nadających się do bezpośredniego manewrowania i penetrowania obrony antyrakietowej.
Program pocisków manewrujących
W ostatnich latach Korea Północna rozwijała program pocisków manewrujących. We wrześniu ubiegłego roku poinformowano o pierwszym udanym teście rakiety hipersonicznej nowego typu.
REKLAMA
Komunistyczna Północ od 2017 roku nie przeprowadzała kolejnych testów broni jądrowej i rakiet dalekiego zasięgu.
Od ponad dwóch lat Pjongjang nie zgadza się jednak na wznowienie negocjacji z USA w sprawie całkowitego odejścia od programów jądrowego i rakietowego.
ms/bf
REKLAMA