more_horiz
Wiadomości

Prezydencja Francji w UE. "Wschodnia granica jest palącą kwestią"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 15:55
- Sytuacja na wschodniej granicy jest palącą kwestią do rozwiązania podczas przewodnictwa Francji w Unii Europejskiej - tak mówili przedstawiciele francuskiego rządu podczas spotkania w Paryżu z grupą brukselskich korespondentów, wśród których była dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Francuski rząd o sytuacji na granicy: paląca kwestia do rozwiązania.
Francuski rząd o sytuacji na granicy: paląca kwestia do rozwiązania.Foto: DWOT / terytorialsi.wp.mil.pl

Francja zawsze opowiadała się za dialogiem z Rosją, nie inaczej jest teraz. - Ale nie możemy być naiwni - skomentował jeden z przedstawicieli francuskiego rządu.

Jako absolutnie nie do zaakceptowania określił żądania Rosji dotyczące gwarancji, że NATO nie będzie rozszerzało się na wschód i zrezygnuje z obecności wojskowej w Europie Środkowej.

Dalsze rozmowy

Podtrzymał wolę do rozmów z Niemcami oraz Rosją i Ukrainą w ramach formatu normandzkiego odrzucając krytykę, że Unia nie jest reprezentowana w tych rozmowach. Poinformował, że Paryż i Berlin regularnie do tej pory informowały pozostałe europejskie stolice o prowadzonych rozmowach.

Posłuchaj
00:54 11488054_1.mp3 Francja: Sytuacja na wschodniej granicy jest palącą kwestią do rozwiązania (IAR/Beata Płomecka)

Relacje na linii Bruksela-Moskwa i koncentracja rosyjskich wojsk na Ukrainie oraz przy granicy z nią będą jednym z głównych tematów nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w przyszłym tygodniu we francuskim mieście Brest.

ZOBACZ TAKŻE: Publicyści o agresywnej polityce Rosji w naszym regionie

Czytaj także:

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem