more_horiz
Wiadomości

Zamieszki w Kazachstanie. Wzrasta liczba zabitych funkcjonariuszy

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 17:28
Liczba funkcjonariuszy kazachskich sił bezpieczeństwa, zabitych w starciach ulicznych, wzrosła do 18. Jak informuje ministerstwo spraw wewnętrznych Kazachstanu, 748 funkcjonariuszy zostało rannych. Zatrzymano 2 tysiące 298 osób.
Jak informuje ministerstwo spraw wewnętrznych Kazachstanu, 748 funkcjonariuszy zostało rannych.
Jak informuje ministerstwo spraw wewnętrznych Kazachstanu, 748 funkcjonariuszy zostało rannych.Foto: Valery Sharifulin/TASS/PAP

Wojsko otworzyło ogień do protestujących na głównym placu największego miasta Kazachstanu, Ałmaty. Według świadków byli ranni.

Wcześniej resort zdrowia poinformował, że w trakcie starć policji z protestującymi funkcjonariusze zastrzelili kilkadziesiąt osób. Ogółem w Kazachstanie rannych zostało ponad 1000 osób, z których 400 trafiło do szpitali.

Do Kazachstanu przylecieli żołnierze oddziałów stabilizacyjnych poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Trzon wojsk stanowią jednostki rosyjskich komandosów.

Sytuacja w Kazachstanie

Rząd Kazachstanu poinformował w czwartek, że w wyniku zamieszek, wywołanych głównie podwyżkami cen gazu skroplonego, używanego do tankowania samochodów, wprowadza na okres sześciu miesięcy limity cenowe na paliwa oraz moratorium na podwyżkę stawki za usługi komunalne (ciepło, gaz, prąd, wod.-kan.).

W wyniku zamieszek, które trwały od 2 stycznia, Kazachstan wprowadził także czasowy zakaz wjazdu dla obcokrajowców. Wcześniej telewizja "Chabar-24" podała, że służby bezpieczeństwa usunęły z międzynarodowego lotniska Aktobe wszystkich protestujących, których obecność tam spowodowała, że swoje loty do Kazachstanu zawiesiły rosyjskie linie lotnicze Aerofłot oraz Lufthansa.

W czwartek Rosja zapowiedziała, że skonsultuje się z Kazachstanem i innymi sojusznikami w sprawie ewentualnych dalszych posunięć w celu wsparcia tamtejszej operacji "antyterrorystycznej" i odblokowania infrastruktury krytycznej.

Czytaj także:

"Wyszkolone i zorganizowane formacje zbrojne"

Rosyjskie MSZ stwierdziło w oświadczeniu: "Uważamy ostatnie wydarzenia w przyjaznym dla nas kraju za inspirowaną z zewnątrz próbę podważenia bezpieczeństwa i integralności państwa siłą, przy użyciu wyszkolonych i zorganizowanych formacji zbrojnych".

Wcześniej Rosja wysłała do Kazachstanu "siły pokojowe" w ramach Organizacji Traktatu Bezpieczeństwa Zbiorowego.

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem