Francja kieruje pracami UE. Paryż popiera pomysł Warszawy ws. energii
Francja, która kilka dni temu rozpoczęła przewodnictwo w Unii Europejskiej, chce doprowadzić do szybkiego porozumienia w sprawie uznania gazu i atomu jako zielonych źródeł energii. Zabiegała o to między innymi Polska.
2022-01-06, 20:50
Uznanie energii jądrowej i gazu za zielone sprawi, że inwestycje w te źródła będą mogły otrzymać unijne dofinansowanie. Plany Paryża zdradzili przedstawiciele francuskiego ministerstwa do spraw transformacji ekologicznej na spotkaniu w Paryżu z brukselskimi korespondentami, wśród których była dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Polska i Francja kontra Austria i Luksemburg
Projekt przepisów dotyczący taksonomii czeka na akceptację Komisji Europejskiej, a później trafi pod obrady państw członkowskich.
W tej sprawie Polska i Francja grają w jednej drużynie i od dawna zabiegają o te rozwiązania. Jednak przeciwne są przede wszystkim Austria i Luksemburg, głosy niezadowolenia słychać także w Niemczech.
"Niezbędne są rozwiązania przejściowe"
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka spytała o komentarz przedstawicieli francuskiego rządu, którzy będą odpowiedzialni za prace nad propozycją. Podkreślili oni, że choć gaz ziemny emituje CO2, to musi być uwzględniony w taksonomii, bo trzeba wziąć pod uwagę różne uwarunkowania krajów członkowskich.
REKLAMA
- Nie można wymagać od państw uzależnionych przez dekady od węgla, by natychmiast i całkowicie zmieniły swój miks energetyczny, niezbędne są rozwiązania przejściowe - podkreślił jeden z francuskich urzędników. Jego zdaniem porozumienie w tej sprawie musi zapaść szybko jeśli Unia ma zrealizować cele klimatyczne.
Posłuchaj
"Uznanie energetyki jądrowej i błękitnego paliwa za »zielone« ma przyciągać inwestorów i banki, deklarujące wsparcie tylko dla projektów sprzyjających dekarbonizacji" - pisze wtorkowa (4.01) "Rzeczpospolita" (PAP)
- Kolejny transportu skroplonego gazu dla Polski. PGNiG: to zapewnia dywersyfikację dostaw
- Jakub Wiech: handel emisjami jest dla Polski przeciwskuteczny
- Pakiet "Fit for 55". Ziobro: Polska powinna wetować szaleńczy projekt Timmermansa
Michał Gramatyka: nie mamy systematycznie realizowanej polityki energetycznej - zobacz zapis rozmowy z Programie 3 Polskiego Radia
mbl
REKLAMA
REKLAMA