more_horiz
Wiadomości

Kazachstan zapowiada wycofanie wojsk ODKB. Zagraniczne armie przybyły tłumić protesty

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 23:10
W ciągu tygodnia zagraniczne wojska opuszczą kraj - przekazał rzecznik prezydenta Kazachstanu. Wcześniej USA zakwestionowały legalność apelu Kazachstanu do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym o wojskowe wsparcie.
Zagraniczne wojska mają opuścić Kazachstan w ciągu tygodnia
Zagraniczne wojska mają opuścić Kazachstan w ciągu tygodniaFoto: EPA/STRINGER

Żołnierze "sił pokojowych" krajów członkowskich poradzieckiej organizacji, w tym z Rosji, przybyli do Kazachstanu, aby pomóc tamtejszym władzom spacyfikować protesty. Demonstracje antyrządowe rozpoczęły się 2 stycznia po tym, jak rząd ogłosił podwyżki cen paliw.

Do zadań wojskowych sił ODKB w Kazachstanie należy ochrona ważnych obiektów armii, budynków państwowych i ważnych społecznie w Ałmatach oraz terenów przyległych do miasta.

Według najnowszych danych w trakcie zamieszek w Kazachstanie życie straciły 164 osoby. W tym czasie kazachstańska policja zatrzymała ponad pięć tysięcy osób. Część z nich to obcokrajowcy. 

Obrońcy praw człowieka podkreślają, że siły porządkowe działały brutalnie, ponieważ prezydent Kasym-Żomart Tokajew wydał rozkaz strzelania do każdego, kto nie podda się na wezwanie funkcjonariuszy. Według wstępnych danych, do szpitali w różnych regionach Kazachstanu trafiło około dwóch tysięcy rannych.

Czytaj także: 

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem