more_horiz
Wiadomości

Korea Północna dokonała kolejnej próby rakietowej. Sześć krajów apeluje o pokój i dialog

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 01:41
Stany Zjednoczone, Albania, Francja, Irlandia, Japonia i Wielka Brytania wezwały w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu Koreę Północną do "powstrzymania się od dalszych działań destabilizujących". To reakcja sześciu krajów na zeszłotygodniową próbę rakietową Pjongjangu, w czasie której przetestowano pocisk hipersoniczny.
O zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie Korei Płn. wniosło pięć krajów.
O zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie Korei Płn. wniosło pięć krajów.Foto: KIM HONG-JI / Reuters / Forum

- Wzywamy Koreę Północną do powstrzymania się od dalszych działań destabilizujących, porzucenia zakazanej broni masowego rażenia i programów pocisków balistycznych oraz zaangażowania się w konstruktywny dialog na rzecz naszego wspólnego celu, jakim jest całkowita denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

- Działania te zwiększają ryzyko błędu i eskalacji oraz stanowią istotne zagrożenie dla stabilności w regionie - dodała, czytając wspólny tekst sześciu krajów przed rozpoczęciem zamkniętego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie ostatniej próby rakietowej północnokoreańskiego reżimu. - To Korea Północna musi teraz wybrać dialog i pokój, a nie swój nielegalny i groźny program zbrojeniowy - mówiła amerykańska ambasadorka.

- Każdy wystrzelony pocisk służy nie tylko rozwojowi możliwości Korei Północnej, ale także rozszerzeniu asortymentu broni dostępnej na eksport dla jej klientów i nielegalnych handlarzy bronią na całym świecie - dodała.

O zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie Korei Płn. wniosło pięć krajów: USA, Albania, Francja, Wielka Brytania i Irlandia.

Testy Korei Północnej 

Korea Północna dokonała kolejnej próby rakietowej, wystrzeliwując prawdopodobnie pocisk balistyczny. Poinformowała o tym japońska straż przybrzeżna. Informację potwierdziła również armia Korei Południowej, która napisała w oświadczeniu, że Pjongjang przeprowadził próbę z "niezidentyfikowanym pociskiem", który został wystrzelony nad Morzem Japońskim.

To już druga od początku roku próba rakietowa przeprowadzona przez północnokoreańską armię. W zeszłym tygodniu kraj ten testował "broń hipersoniczną". Tego typu pociski zazwyczaj przemieszczają się na niższych wysokościach, przekraczając nawet pięciokrotnie prędkość dźwięku.

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała wówczas, że pocisk hipersoniczny po pokonaniu około 700 kilometrów "precyzyjnie uderzył w cel". Podczas próby rakietowej sprawdzano zdolności manewrowe pocisku oraz jego działanie w warunkach zimowych.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem