X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Cały czas istnieje możliwość wybuchu kolejnych niepokojów". Ekspert o sytuacji w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 05:57
Zbigniew Pawlak, ekspert do spraw Środkowego Wschodu i państw Jedwabnego Szlaku uważa, że władzom Kazachstanu udało się chwilowo stłumić rewolucję, ale cały czas istnieje możliwość wybuchu kolejnych niepokojów. W opinii eksperta Collegium Civitas zamieszki oznaczają, że zazwyczaj spokojne społeczeństwo Kazachstanu jest teraz wyjątkowo zdeterminowane.
Pawlak: w tym momencie sytuacja powoli wraca do normy,
Pawlak: w tym momencie sytuacja powoli wraca do normy,Foto: PAP/EPA/STRINGER

Zbigniew Pawlak, który przez ponad 10 lat mieszkał i pracował w Kazachstanie, podkreśla, że ludzi na ulicę wyprowadziły drastyczne podwyżki cen gazu, który jest niezbędny do życia w tym kraju. Kazachowie są też rozczarowani, że mimo wzrostu gospodarczego, byt zwykłych obywateli od lat się nie poprawia.

- W tym momencie sytuacja powoli wraca do normy, na ulicach widać jednak obce wojska - powiedział Zbigniew Pawlak. - Nigdy do głowy nie przyszłoby ludziom, że do czegoś takiego dojdzie - dodał ekspert.

Według niego część Kazachów uważa, że w sprawę może być zaangażowana Rosja. - Wiemy, że prezydent Putin umacnia swoją władzę we wszystkich byłych republikach Związku Sowieckiego. Wszyscy jesteśmy tego świadomi - zaznaczył Zbigniew Nowak.

Demonstracje w Kazachstanie

Protesty w Kazachstanie wybuchły 2 stycznia. Pierwotnie były związane z drastyczną podwyżką cen gazu, potem jednak postulaty protestujących zyskały charakter polityczny. W Ałmaty miały miejsce masowe zamieszki i akty agresji.

Władze Kazachstanu ogłosiły, że doszło do próby zamachu stanu. W trakcie brutalnego tłumienia protestów zginęło - według oficjalnych danych - ponad 160 osób, w tym 16 funkcjonariuszy sił porządkowych. Zatrzymano prawie 8 tysięcy osób.

Na wniosek prezydenta Kazachstanu, do kraju przyleciał kontyngent wojsk należących do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, czyli Rosji, Armenii, Białorusi, Tadżykistanu i Kirgistanu.

Posłuchaj
00:20 11494284_2.mp3 Ekspert o sytuacji w Kazachstanie (IAR)

Czytaj także:

jbt

Czytaj także

"Ważne, by zakończyć przemoc". NATO zaniepokojone sytuacją w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 01:40
- NATO jest zaniepokojone sytuacją w Kazachstanie - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg złożył taką deklarację po zakończeniu wirtualnej narady ministrów spraw zagranicznych NATO, poświęconej napięciu między Rosją a Ukrainą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie była spontaniczna rewolta". Marek Wróbel o kryzysie w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 15:32
- W Kazachstanie prędko spokojnie nie będzie, zwłaszcza że demonstranci są uzbrojeni. Ich ataki na kluczowe punkty pokazują, że to nie była spontaniczna rewolta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
rozwiń zwiń