more_horiz
Wiadomości

Kanada zapewnia o wsparciu dla Ukrainy. "Więzi między oboma krajami są ważniejsze niż kiedykolwiek"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 04:07
Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly rozmawiała z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą. Ponawiała zapewnienia o wsparciu Kanady dla integralności terytorialnej Ukrainy. Ministrowie stwierdzili, że "więzi między oboma krajami są obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek".
Kanada ponownie zapewniła o swoim poparciu dla Ukrainy
Kanada ponownie zapewniła o swoim poparciu dla UkrainyFoto: Forum/TASS/Gavriil Grigorov

Był to już drugi kontakt oficjalnych przedstawicieli obu państw po wtorkowej rozmowie premiera Kanady Justina Trudeau z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Ministrowie "zgodzili się, że głębokie i specjalne więzi między oboma krajami są obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek". "Minister Joly ponowiła zapewnienie, że Kanada będzie zawsze bronić ukraińskiej suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości" - poinformowano w komunikacie kanadyjskiego MSZ.

Joly wyraziła "głębokie zaniepokojenie" Kanady koncentracją rosyjskich wojsk i trwającymi działaniami destabilizującymi na terytorium Ukrainy i w pobliżu jej granic.

Rozmowy szefów państw

We wtorek o sytuacji na Ukrainie rozmawiali premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rozmowa dotyczyła m.in. obaw o bezpieczeństwo w Europie Wschodniej, nasilania obecności wojskowej Rosji na terenie Ukrainy i w pobliżu jej granic, destabilizacyjnej działalności Rosji a także możliwości przedłużenia kanadyjskiej misji wojskowej na Ukrainie.

Trudeau "ponowił zapewnienie stałego wsparcia Kanady dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz podkreślił, że każde zbrojne wtargnięcie na Ukrainę będzie miało poważne konsekwencje, w tym skoordynowane sankcje" - napisano w komunikacie biura prasowego premiera Kanady.

Kanada gotowa wprowadzić sankcje

Jak we wtorek podał publiczny kanadyjski nadawca CBC, podczas spotkania minister Joly z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem 31 grudnia Joly przekazała, że Kanada jest skłonna dołączyć się do działań USA wobec Rosji, takich jak m.in. sankcje. Według źródeł CBC, ta deklaracja została dobrze przyjęta przez stronę amerykańską.

Minister obrony Kanady Anita Anand napisała w poniedziałek na Twitterze, że rozmawiała z minister obrony Danii Trine Bramsen, m.in. na temat suwerenności i bezpieczeństwa Ukrainy.

Wcześniej, w niedzielę, minister spraw zagranicznych Kanady nie wykluczyła sprzedaży przez Kanadę broni Ukrainie. Joly była wielokrotnie pytana w wywiadzie dla stacji telewizyjnej CTV, czy w razie wtargnięcia wojsk rosyjskich na Ukrainę Kanada zgodzi się na sprzedaż broni dla ukraińskiej armii. - Bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo Europy, a to znaczy, że jest to sprawa bezpieczeństwa dla całego świata i dla Kanady - podkreśliła Joly.

Współpraca Kanady i Ukrainy

Za dwa tygodnie, 27 stycznia, minie 30 lat od uznania przez Kanadę niepodległości Ukrainy i do tego faktu nawiązali zarówno Trudeau, jak i Joly.

Od 2015 r. Kanada prowadzi na Ukrainie operację UNIFIER. W ramach misji szkoleniowej Kanada wysyła co pół roku grupę 200 członków kanadyjskich sił zbrojnych na Ukrainę, ostatnia zmiana miała zakończyć swój pobyt w marcu br. Jednak wśród zadań powierzonych kanadyjskiej minister obrony przez premiera po utworzeniu rządu jest przedłużenie kanadyjskiej szkoleniowej misji wojskowej na Ukrainie.

kp

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Ukraina

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem