X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rekordowe upały w Ameryce Płd. Temperatury sięgną nawet 50 st. C

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 11:48
Zgodnie z zapowiedziami meteorologów "niezwykle wysokie, rekordowe temperatury, które dotknęły w tym tygodniu centralne regiony Ameryki Południowej, mogą sięgnąć już w piątek 50 st. C". Skutków anomalii pogodowych w postaci dotkliwej suszy najbardziej obawiają się rolnicy, a zwłaszcza hodowcy bydła w Brazylii, Urugwaju i Argentynie.
Fala upałów przetacza się przez Amerykę Południową
Fala upałów przetacza się przez Amerykę PołudniowąFoto: PAP/EPA/RAUL MARTINEZ

Argentynie decyzją rządu pracownicy administracji publicznej przeszli w czwartek na pracę zdalną. Decyzja ta zapadła dzień po tym, jak wskutek wielkiej awarii krajowego systemu energetycznego jedenaście dzielnic i 700 tys. mieszkańców argentyńskiej metropolii pozostało na początku tygodnia bez prądu.

Według tamtejszej Krajowej Służby Meteorologicznej temperatury rzędu 40 stopni, panujące w Buenos Aires o godz. 16, odnotowano tu o tej porze roku zaledwie trzykrotnie w ciągu ostatnich 115 lat.

Alert przed falą upałów i suszą 

Masy suchego, gorącego powietrza napłynęły również nad Urugwaj i Paragwaj. Władze tych państw ogłosiły alert w związku z "największą w tym regionie od przeszło 60 lat falą upałów i suszą".

Z kolei władze brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul zaalarmowały w czwartek ludność, że w najbliższych dniach powinna być przygotowana na temperatury powyżej 40 st. C, ok. 15 stopni więcej niż zwykle o tej porze roku.

Najwyższa dotąd temperatura zanotowana w stanie Rio Grande do Sul wynosiła w 1910 r. 42,6 st. C. Podobne upały wystąpiły tam jeszcze w 1917 i 1943 r.

Anomalie pogodowe martwią rolników 

Skutków anomalii pogodowych w postaci dotkliwej suszy najbardziej obawiają się rolnicy, a zwłaszcza hodowcy bydła w BrazyliiUrugwaju i Argentynie. Hodowla oraz zbiory warzyw i owoców bardzo poważnie ucierpiały już w ubiegłym roku w następstwie dotkliwej suszy.

W ciągu całego 2021 roku opady na południu Argentyny, gdzie koncentruje się produkcja hodowlana, wyniosły zaledwie 200 mm.

Czytaj również:

nt

Czytaj także

Dość ocieplenia. Czas rozprawić się z metanem i CO2

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 17:25
Raport Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) "Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne" alarmuje, że część zmian klimatu jest już nieodwracalna, ale mamy jeszcze mnóstwo do zrobienia by zahamować ocieplenie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocieplenie klimatu wpływa na kształt zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 17:25
Niektóre stałocieplne zwierzęta zmieniają kształt, aby lepiej regulować temperaturę ciała, gdy planeta staje się coraz gorętsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowa temperatura na Węgrzech. Pierwszy dzień roku był najcieplejszy w historii pomiarów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 21:29
Jak poinformował węgierski Krajowy Urząd Meteorologiczny (OMSZ), sobota była na Węgrzech najcieplejszym pierwszym dniem stycznia od początku prowadzenia pomiarów - aż o ponad 2 stopnie przekroczony został poprzedni rekord sprzed 101 lat.
rozwiń zwiń