more_horiz
Wiadomości

Wychowanie seksualne dzieci na Węgrzech. Orban reaguje na słowa komisarza UE

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 12:57
Premier Węgier Viktor Orban odniósł się do krytyki ze strony komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Dunji Mijatović. - Węgierska ustawa o wychowaniu seksualnym chroni dzieci i nie dotyczy dorosłych - oświadczył.
Orban o wychowaniu seksualnym dzieci: ta ustawa mówi o ochronie dziecka.
Orban o wychowaniu seksualnym dzieci: ta ustawa mówi o ochronie dziecka.Foto: Lemouton Stephane/Pool/ABACA

Ta ustawa mówi o ochronie dziecka. Węgry są krajem, gdzie człowiek, jak dorośnie i może ponosić odpowiedzialność za swoje życie, układa je w ramach prawa według własnego uznania, także, jeśli chodzi o orientację seksualną. To nie jest sprawa rządu ani polityki. To ich sprawa. Węgry to wolny kraj, gdzie dorosły człowiek swobodnie wybiera sposób życia - oznajmił Orban.

Zaznaczył natomiast, że przepisy wspomnianej ustawy gwarantują rodzicom prawo decydowania o wychowaniu dzieci, "szczególnie w tak drażliwej kwestii jak wychowanie seksualne". - To rodzic ma decydować, kiedy, jak, jakimi słowami i wyrażeniami oraz w jakiej formie wprowadzi własne dziecko w ten skomplikowany świat dorosłego życia - oznajmił premier, podkreślając, że "tego prawa szkoła nie może odebrać rodzicowi".

Mijatović uznała w czwartek za godne ubolewania, że władze Węgier jednocześnie z wyborami parlamentarnymi 3 kwietnia organizują referendum dotyczące "dostępu do informacji na temat orientacji seksualnej i tożsamości płciowej dzieci". Uznała za "po prostu fałszywe" założenie, że "kompleksowe wychowanie seksualne jest szkodliwe dla rozwoju dziecka".

"Obawiam się, że proponowane referendum utrwali stereotypy, przesądy i nienawiść wobec grup LGBTI, a to, że stawia ono dwuznaczne i mylące pytania, będzie miało negatywny wpływ na ich prawa, bezpieczeństwo i dobrostan" - napisała Mijatović.

Referendum na Węgrzech

Podczas zainicjowanego przez rząd referendum Węgrzy mają odpowiadać na następujące pytania: 1. Czy opowiada się Pan/i za tym, by w instytucjach oświatowych były organizowane dla nieletnich dzieci, bez zgody rodzica, zajęcia prezentujące seksualne orientacje? 2. Czy opowiada się Pan/i za tym, by wśród nieletnich dzieci popularyzowano operacje zmiany płci? 3. Czy opowiada się Pan/i za tym, by nieletnim dzieciom okazywano bez ograniczeń seksualne treści medialne mające wpływ na ich rozwój? 4. Czy opowiada się Pan/i za tym, by dzieciom pokazywano treści medialne prezentujące zmianę płci?

Orban argumentował, że referendum jest potrzebne, gdyż Komisja Europejska domaga się zmiany ustawy o oświacie oraz przepisów dotyczących ochrony dzieci.

Zajęcia szkolne

Zgodnie z przyjętą 15 czerwca ustawą szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu. Takie zajęcia poza pedagogami szkolnymi będą mogły prowadzić tylko osoby i organizacje wpisane do oficjalnego rejestru. Ponadto państwo ma chronić prawo dziecka do zachowania tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia. W ustawie zakazano też udostępniania osobom poniżej 18. roku życia treści pornograficznych, a także popularyzujących zmianę płci zapisanej w chwili urodzenia, jak również homoseksualizm.

KE wszczęła w związku z ustawą postępowanie o naruszenie prawa unijnego przeciwko Węgrom "w związku z naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ". Jak podała KE, ustawa określa "szereg restrykcyjnych i dyskryminacyjnych środków", a w szczególności m.in. zakazuje dostępu lub ogranicza dostęp osobom poniżej 18. roku życia do treści, które promują i przedstawiają tzw. rozbieżność w stosunku do tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia, zmianę płci lub homoseksualizm.

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem