X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Miejsca publiczne a maseczki. Naukowcy: pozwalają na skrócenie dystansu społecznego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 06:48
Zespół naukowców z University of Central Florida dostarczył kolejnych dowodów na to, że maseczki faktycznie działają. To szczególnie ważne, ponieważ wiele osób kwestionuje ich skuteczność i odmawia noszenia nawet tam, gdzie są wymagane. Tymczasem maski wyraźnie zmniejszają odległość, na jaką przenoszone są patogeny drogą powietrzną, także podczas mówienia i kaszlu - w porównaniu do braku maski dystans ten jest zredukowany aż o połowę.
Skrupulatne przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek mogłoby pozwolić na rozluźnienie niektórych zaleceń dotyczących dystansu społecznego
Skrupulatne przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek mogłoby pozwolić na rozluźnienie niektórych zaleceń dotyczących dystansu społecznegoFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

"Zasłaniające nos i usta maseczki są bardzo skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą powietrzną, takich jak COVID-19, i mogą pozwolić na skrócenie dystansu społecznego w miejscach publicznych" - informuje "Journal of Infectious Diseases" 

Zdaniem autorów publikacji znajomość sposobów zmniejszenia odległości transmisji wirusów może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa i w zarządzaniu pandemiami, takimi jak ta, z którą obecnie się mierzymy, czyli powodującymi infekcje na skalę globalną, ogromnie przeciążają systemy opieki zdrowotnej i wyrządzają poważne szkody ekonomiczne.

Obowiązek noszenia maseczki

W świetle otrzymanych wyników skrupulatne przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek mogłoby pozwolić na rozluźnienie niektórych zaleceń dotyczących dystansu społecznego.

- Badanie to dostarcza nam wyraźnych dowodów, że dystans wynoszący 1 metr, kiedy nosimy maskę, jest lepszy niż 2 metry bez osłony twarzy - mówi współautor omawianego badania prof. Kareem Ahmed.

Korzystając z narzędzi diagnostycznych powszechnie używanych do zrozumienia, w jaki sposób kropelki płynów i aerozole poruszają się w powietrzu, naukowcy zmierzyli odległość (we wszystkich kierunkach), na jaką roznoszą się one od osób mówiących i kaszlących noszących różne rodzaje masek oraz w ogóle nie zasłaniających twarzy.

Przemieszczania się cząsteczek

Uczestnicy eksperymentu mieli wypowiedzieć kilka zdań oraz zasymulować kaszel przez 5 minut bez zakrywania twarzy, a następnie z twarzą zakrytą tkaniną oraz trójwarstwową, jednorazową maską chirurgiczną. Badacze mierzyli charakterystykę, zachowanie, prędkość i kierunek wydychanych cząsteczek.

Okazało się, że zakrycie twarzy tkaniną (np. materiałową maseczką) zmniejszyło emisję cząstek we wszystkich kierunkach do ok. 0,6 metra w porównaniu do ok. 1,5 metra w przypadku braku jakiejkolwiek maski.

Redukcja była jeszcze większa w przypadku maski chirurgicznej, która zmniejszała odległość pokonywaną przez kropelki i aerozole podczas kaszlu i mówienia do ok. 15 cm. (https://academic.oup.com/jid/advance-article/doi/10.1093/infdis/jiab609/6501312)

Czytaj również:

Zobacz także: Marcin Duszek w Polskim Radiu 24 

nt

Czytaj także

Jak możemy uchronić się przed zalewem covidośmieci?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 15:17
Pandemia koronawirusa wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na środowisko. Coraz częściej na trawnikach i chodnikach możemy spotkać porzucone rękawiczki i maseczki. Czy grozi nam powódź covidośmieci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej Polaków ignoruje obowiązek noszenia maseczek

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:09
Maseczki w sklepach, w komunikacji publicznej czy na poczcie. To właściwie już standard, do którego przyzwyczailiśmy się przez prawie dwa lata pandemii. Coraz częściej jednak pojawiają się osoby, które przestają stosować się do tych obostrzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19. Jak długo będziemy żyć w cieniu pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 16:18
Czwarta fala pandemii nie zwalnia. Ostatniej doby zarejestrowano w Polsce ponad 23 tys. zakażeń koronawirusem. Jak długo będziemy żyć w cieniu pandemii? Czy warto przyjmować kolejne dawki szczepionki? 
rozwiń zwiń