more_horiz
Wiadomości

"Zaraza gadulstwa i brak wzajemnej troski". Papież do zakonników

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 16:56
- Jeśli masz coś do powiedzenia, miej odwagę powiedzieć coś prosto w twarz albo milczeć - powiedział papież Franciszek w trakcie audiencji dla zakonu Teatynów. Biskup Rzymu przestrzegał nie tylko przed plotkarstwem, ale również przez tworzeniem frakcji we wspólnotach kościelnych.
Watykan: papież do zakonu Teatynów
Watykan: papież do zakonu TeatynówFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek przestrzegł przed plotkarstwem i tworzeniem frakcji we wspólnotach kościelnych. Podczas audiencji dla przedstawicieli zakonu teatynów w Watykanie papież powiedział, że "największą zarazą we wspólnocie zakonnej jest to, że bracia nie troszczą się o siebie nawzajem, a zamiast tego zaczyna się gadulstwo". Jeśli masz coś do powiedzenia, miej odwagę powiedzieć coś prosto w twarz albo milczeć - podkreślił papież.

Wezwał też, aby nie tworzyć "grupek" w zakonie. - Jest to "duchowość kornika", która powoduje, że wspólnota zakonna traci siłę - powiedział papież.

Zmianę zacząć od siebie

Franciszek zauważył, że założyciel zakonu teatynów, święty Kajetan, wskazywał na potrzebę reformy, którą należy zaczynać od samych siebie, żyjąc Ewangelią głęboko i w spójny sposób. - W istocie to Duch Święty prowadzi i reformuje Kościół, a czyni to przez Słowo Boże i świętych, którzy realizują je w praktyce życia - powiedział Franciszek.

Wezwał zakonników, aby szli śladami swoich poprzedników. - Bądźcie mocno zakorzenieni w tym, co najważniejsze: w modlitwie, adoracji, życiu wspólnym, miłości braterskiej, ubóstwie i służbie ubogim - powiedział papież.

Zakon teatynów został założony w 1524 roku przez świętego Kajetana i biskupa Giovanniego Pietra Caraffę, późniejszego papieża Pawła IV. Zajmuje się przede wszystkim ewangelizacją.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem