more_horiz
Wiadomości

Kazachstan: jest nowy bilans ofiar śmiertelnych protestów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 18:53
W Kazachstanie podczas antyrządowych protestów zginęło 225 osób - wynika z najnowszych oficjalnych danych.
Na zdjęciu: siły ODKB rozpoczęły wycofywanie się z Kazachstanu 13 stycznia i mają w ciągu 10 dni opuścić ten kraj
Na zdjęciu: siły ODKB rozpoczęły wycofywanie się z Kazachstanu 13 stycznia i mają w ciągu 10 dni opuścić ten krajFoto: PAP/EPA/STR

"W czasie stanu wyjątkowego do kostnic dostarczono ciała 225 osób, z których 19 to funkcjonariusze organów ścigania i personel wojskowy" - poinformował prokuratura generalna Kazachstanu. Wśród ofiar są cywile. W czasie starć ponad 2600 osób trafiło z obrażeniami do szpitali. 67 z nich jest w stanie ciężkim.

Wcześniej władze Kazachstanu informowały o 26 ofiarach śmiertelnych wśród protestujących, określając ich przy tym "uzbrojonymi przestępcami". Informowano też o 18 zabitych funkcjonariuszach. Informacja o wyższej liczbie ofiar śmiertelnych, 165, podana przez oficjalne kanały na Telegramie, została szybko usunięta.

Kazachstanie na początku stycznia wybuchły zamieszki. Ich bezpośrednią przyczyną były wysokie podwyżki cen. Tysiące ludzi demolowały budynki instytucji państwowych i sklepy. Prezydent Kazachstanu zdymisjonował rząd i wezwał na pomoc wojska sojusznicze z krajów poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Sytuację w kraju kontroluje teraz wojsko i policja. Żołnierze sił stabilizacyjnych ODKB z Rosji, Białorusi, Armenii, Kirgistanu i Tadżykistanu wracają do swoich krajów.

Posłuchaj
00:44 Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR). Zatrzymano osoby odpowiedzialne za wzrost cen paliw.mp3 Zatrzymano osoby odpowiedzialne za wzrost cen paliw. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR).

 

Czytaj także:

IAR/


Infografika PAP Infografika PAP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem