more_horiz
Wiadomości

Litwa: polska delegacja zainaugurowała rok Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 22:03
W Wilnie w czwartek zainaugurowano ustanowiony przez Sejm RP rok Józefa Mackiewicza. Udział w uroczystościach wzięli m.in. wicemarszałek Małgorzata Gosiewska i szef kancelarii prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas panelu z okazji Roku Józefa Mackiewicza
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas panelu z okazji Roku Józefa MackiewiczaFoto: PAP/Valdemar Doveiko

Rodzina Mackiewiczów jeszcze przed I wojną światową przeniosła się do Wilna. To w tym mieście od 1923 do 1939 roku Józef Mackiewicz pracował w dzienniku "Słowo".

Polska delegacja z udziałem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej i szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka odwiedziła dom w podwileńskim Czarnym Borze, w którym Józef Mackiewicz mieszkał przed drugą wojną światową. - Pamiętam, kiedy ten dom był kupowany przez Fundację "Wileńszczyzna". Dziś odzyskał tę atmosferę i ducha - mówił w TVP Wilno Michał Dworczyk.

Człowiek nietuzinkowy 

W Czarnym Borze zostały złożone wiązanki kwiatów przed głazem upamiętniającym pisarza. Wieczorem w Domu Kultury Polskiej odbyła się dyskusja historyków poświęcona jego postaci.

Małgorzata Gosiewska zaznaczyła, że Józef Mackiewicz był człowiekiem nietuzinkowym. - Myśliciel, poszukujący sposobów budowania silnej, trwałej cywilizacji i demokracji - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

W piątek polska delegacja złoży kwiaty pod tablicą na budynku, w którym mieszkali bracia Mackiewiczowie oraz na cmentarzu na Rossie, gdzie spoczywają ich rodzice.

Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza uznając - jak czytamy w uchwale - wielkość jego dorobku wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi, oraz uniwersalne wartości jego prozy literackiej.

Zobacz też: 

kmp

Zobacz także

Zobacz także