more_horiz
Wiadomości

Inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury z udziałem Piotra Glińskiego. Przygotowano wielkie widowisko multimedialne

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 01:52
W Kownie odbędzie się dziś inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury. W uroczystości weźmie udział minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński.
W Kownie odbędzie się dziś inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury z udziałem Piotra Glińskiego
W Kownie odbędzie się dziś inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury z udziałem Piotra GlińskiegoFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Z okazji 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego wicepremier Piotr Gliński w Kownie złoży rano kwiaty pod pomnikiem Antoniego Mackiewicza. Był on polskim duchownym i inicjatorem zrywu na Litwie.

Mackiewicz został stracony w grudniu 1863 roku. Piotr Gliński odwiedzi również Muzeum im. Mikołaja Konstantego Čiurlionisa. Prezentowana tam będzie pierwsza w Europie Wschodniej wystawa południowoafrykańskiego artysty Williama Kentridge'a zatytułowana "To, czego nie pamiętamy".

"Mit miasta - od tymczasowości do współczesności"

Po południu minister kultury i dziedzictwa narodowego weźmie udział w otwarciu ekspozycji "Modernizm dla przyszłości 360/365". Wystawa poświęcona jest architekturze modernistycznej m.in. Kowna, Lwowa i Tel Awiwu. Oficjalna inauguracja Kowna jako Europejskiej Stolicy Kultury odbędzie się wieczorem (początek o 18.30 czasu obowiązującego w Polsce).

Organizatorzy przygotowali widowisko zatytułowane po angielsku "Confusion" czyli "Zamieszanie" w reżyserii Chrisa Baldwina. Ma to być prezentacja historii miasta jako nieustannie odnawiającego się fenomenu, przedstawiona za pomocą poezji, muzyki oraz projekcji wideo. Tematem przewodnim kowieńskich obchodów Europejskiej Stolicy Kultury będzie "Mit miasta - od tymczasowości do współczesności". Autorzy tego pomysłu odwołują się do transformacji, którą przechodzi miasto i jego mieszkańcy.

Posłuchaj
00:52 11514859_1.mp3 W Kownie odbędzie się dziś inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

W Kownie na ten rok zaplanowano w sumie około 40 festiwali, ponad 60 wystaw i ponad 250 imprez. W sumie wystąpi tam blisko 4 tysiące wykonawców.

Więcej o powstaniu styczniowym w serwisie specjalnym Polskiego Radia - "Kronika powstania styczniowego"

dn

Zobacz także

Zobacz także