more_horiz
Wiadomości

Polska flaga wróciła na Antarktydę. Czekaliśmy na to ponad 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 14:00
Biało-czerwona flaga ponownie wróciła na Antarktydę kontynentalną. Po 42 latach nieobecności wznowiono działalność Polskiej Stacji Antarktycznej. Nosi ona imię Antoniego Dobrowolskiego, a na maszt wciągnięto polskie barwy narodowe. Stało się to w 63. rocznicę rozpoczęcia działalności bazy.
Wciągnięcia flagi dokonał kierownik wyprawy do stacji Dobrowolskiego profesor Marek Lewandowski.
Wciągnięcia flagi dokonał kierownik wyprawy do stacji "Dobrowolskiego" profesor Marek Lewandowski.Foto: Shutterstock/Michelle Sole

Wciągnięcia flagi dokonał kierownik wyprawy do stacji "Dobrowolskiego" profesor Marek Lewandowski. Towarzyszyło temu odtworzenie polskiego hymnu. W uroczystości uczestniczyli pozostali członkowie ekspedycji - profesor Monika Kusiak, profesor Wojciech Miloch i doktor Adam Nawrot. W ceremonii wzięło też udział dziewięciu polarników ze znajdującej się w pobliżu rosyjskiej bazy.

"Baza została skomunikowana satelitarnie"

Profesor Marek Lewandowski poinformował Polskie Radio, że w ciągu minionych dwóch tygodni polarnicy uprzątnęli budynki i pawilony pomiarowe, zainstalowali systemy małej energetyki, uruchomili ogrzewanie, zaopatrzyli bazę w wodę i stworzyli węzeł sanitarny.

Baza została skomunikowana satelitarnie. Naukowcy zainstalowali w niej aparaturę monitorującą między innymi zmiany pola magnetycznego Ziemi, fale sejsmiczne i dynamikę jonosfery. Polarnicy podjęli też badania paleomagnetyczne, geomorfologiczne i geochronologiczne. Wiele spośród tych działań jest prowadzonych przez polskich naukowców w tej części Antarktydy po raz pierwszy.

Czworo uczestników 4. Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego dotarło do bazy 8 stycznia. Do Antarktydy dopłynęli lodołamaczem "Akademik Fedorov", a ze statku do bazy zostali przetransportowani śmigłowcem.

Antarktyda Wschodnia. Stacja im. Antoniego Dobrowolskiego

Stacja imienia Antoniego Dobrowolskiego znajduje się w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej. To najstarsza polska placówka badawcza w Antarktyce, a zarazem jedyna, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. Drugą bazą w Antarktyce jest Stacja imienia Henryka Arctowskiego znajdująca się na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.

Stacja "Dobrowolskiego" została zbudowana w 1957 roku przez Rosjan. W kolejnym roku Związek Radziecki przekazał ją Polsce. Techniczne przejęcie bazy przez Polską Akademię Nauk nastąpiło w styczniu 1959 roku. Od 1979 nie wykorzystywano jej do prowadzenia badań naukowych.

Czytaj także:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem