more_horiz
Wiadomości

Jest szansa na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu na Wschodzie? Sceptycyzm b. szefa NATO

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 19:30
Jaap de Hoop był w niedzielę gościem telewizyjnego programu Buitenhof. Były minister spraw zagranicznych oraz sekretarz generalny NATO w latach 2004-2009 przyznał, bazując na osobistych kontaktach z Władimirem Putinem w czasach, kiedy kierował Sojuszem Północnoatlantyckim, że szanse na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu między Ukraina a Rosją są bardzo małe.
Były szef NATO ocenił, że są małe szanse na dyplomatyczne rozwiązanie możliwego konfliktu Rosji z Ukrainą
Były szef NATO ocenił, że są małe szanse na dyplomatyczne rozwiązanie możliwego konfliktu Rosji z UkrainąFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- Holandia powinna też przygotować ewakuację ambasady z Kijowa, aby uniknąć chaosu, jaki miał miejsce latem w Kabulu - podkreślił w czasie rozmowy holenderski polityk, przypominając, że USA i Niemcy już rozpoczęły przygotowania do szybkiej ewakuacji swoich placówek w bezpieczne miejsce.

- Trzeba mieć wszystko przygotowane logistycznie, pamiętając o Kabulu i Afganistanie, gdzie wszystko poszło nie tak – powiedział de Hoop Scheffer, obwiniając za obecny kryzys prezydenta Rosji Władimira Putina.

Ewakuacja ambasady?

Holenderski MSZ poinformował w sobotę, że nie prowadzi jeszcze żadnych przygotowań do ewakuacji ambasady. - Nieustannie monitorujemy rozwój sytuacji i zastanawiamy się, jakie kroki powinny zostać podjęte – poinformował resort spraw zagranicznych.

W środę premier Mark Rutte zapowiedział, że wkrótce wybierze się na Ukrainę. Szef rządu określił sytuację wokół tego kraju jako "bardzo niepokojącą".

Brytyjskie informacje

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w sobotę, że jest w posiadaniu informacji wskazujących, że rząd rosyjski chce zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę, co dowodzi na możliwość inwazji i okupacji Ukrainy. Według komunikatu jako potencjalny kandydat brany jest pod uwagę były ukraiński deputowany Jewhen Murajew z byłej prorosyjskiej Partii Regionów.

Rosyjskie MSZ zaprzeczyło tym informacjom. "Dezinformacja rozpowszechniana przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych to kolejny dowód, że to właśnie NATO, na czele którego stoją Anglosasi, eskaluje napięcia wokół Ukrainy. Wzywamy brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych do zaprzestania prowokacyjnej aktywności, zaprzestania szerzenia bzdur" - oświadczyła rosyjska dyplomacja.

Zobacz także: 

dz

Zobacz także

Zobacz także