more_horiz
Wiadomości

Groźba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. UE zagrozi Kremlowi surowymi sankcjami

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 00:56
Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej zagrożą dziś Rosji surowymi sankcjami, jeśli ponownie zaatakuje ona Ukrainę.
Szefowie MSZ-tów unijnych krajów zagrożą Rosji surowymi sankcjami
Szefowie MSZ-tów unijnych krajów zagrożą Rosji surowymi sankcjamiFoto: olrat/Shutterstock

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała fragment wniosków, przygotowanych na dzisiejsze spotkanie w belgijskiej stolicy (początek ok godz. 9.30). Zwiększona koncentracja rosyjskich wojsk na Ukrainie i w pobliżu granicy z nią będzie jednym z tematów narady unijnych ministrów.

- Kontynuujemy prace przygotowawcze nad sankcjami na wszelki wypadek - mówił kilka dni temu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, pytany o groźbę rosyjskiej inwazji. W projekcie wniosków przygotowanym na dzisiejsze spotkanie napisano, że chodzi o szeroki wachlarz sankcji sektorowych, czyli gospodarczych, oraz indywidualnych, nakładanych na poszczególne osoby.

"Największe wyzwanie od czasu zakończenia zimnej wojny"

Restrykcje będą uzgadnianie w porozumieniu z unijnymi partnerami. Chodzi o Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Kanadę. Konsekwencje będą poważne i koszty wysokie - mają dziś podkreślić unijni ministrowie spraw zagranicznych. Jeden z wysokich rangą urzędników w Brukseli powiedział, że decyzja o nałożeniu restrykcji jest możliwa w ciągu kilku dni.

Podkreślił, że "mamy do czynienia z największym wyzwaniem w kwestii europejskiego bezpieczeństwa od czasu zakończenia zimnej wojny".

Posłuchaj
00:50 11517082_1.mp3 Bruksela - szefowie MSZ-tów unijnych krajów zagrożą Rosji surowymi sankcjami. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński

dn

Zobacz także

Zobacz także