more_horiz
Wiadomości

Rosja planuje wojnę błyskawiczną? Brytyjski premier ostrzega Moskwę: Ukraina może się zamienić w "drugą Czeczenię"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 17:19
Moskwa planuje wojnę błyskawiczną - alarmuje brytyjski premier. Polityk ostrzega Rosjan, że Ukraina może się zamienić w "drugą Czeczenię". Boris Johnson przyznaje, że brytyjskie dane wywiadowcze są "ponure", ale wojna nie jest nieunikniona.
Brytyjski premier powiedział, że Rosja planuje wojnę błyskawiczną
Brytyjski premier powiedział, że Rosja planuje wojnę błyskawicznąFoto: Bumble Dee/Shutterstock

- Inwazja na Ukrainę, z rosyjskiej perspektywy, będzie sprawą bolesną, brutalną i krwawą. Myślę, że to bardzo ważne, aby ludzie w Rosji zrozumieli, że to może być nowa Czeczenia. Byłem parę razy na Ukrainie. Znam trochę ludzi z tego kraju oceniam, że oni będą walczyć - powiedział Boris Johnson.

Brytyjczycy wysłali na Ukrainę broń przeciwpancerną. Według "Timesa" rozważają wysłanie kilkuset dodatkowych żołnierzy na granice państw NATO z Ukrainą. Dziś rozpoczęła się ewakuacja części personelu ambasady w Kijowie.

Informacje brytyjskiego wywiadu

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w sobotę, że jest w posiadaniu informacji wskazujących, że rząd rosyjski chce zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę, co dowodzi na możliwość inwazji i okupacji Ukrainy. Według komunikatu jako potencjalny kandydat brany jest pod uwagę były ukraiński deputowany Jewhen Murajew z byłej prorosyjskiej Partii Regionów.

Rosyjskie MSZ zaprzeczyło tym informacjom. "Dezinformacja rozpowszechniana przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych to kolejny dowód, że to właśnie NATO, na czele którego stoją Anglosasi, eskaluje napięcia wokół Ukrainy. Wzywamy brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych do zaprzestania prowokacyjnej aktywności, zaprzestania szerzenia bzdur" - oświadczyła rosyjska dyplomacja.

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Szrot w "Sygnałach dnia"

dz/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także