more_horiz
Wiadomości

Media: jazzman, którego w Kazachstanie zmuszono do fałszywych zeznań, trafił do szpitala ze złamaniami i wstrząsem mózgu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 21:30
Kirgiski muzyk jazzowy Wikram Ruzachunow, który po zatrzymaniu w Kazachstanie, ze śladami pobicia na twarzy musiał zeznać przed kamerą, że nieznani ludzie zapłacili mu za udział w protestach i kupili lotniczy bilet do Ałmaty, trafił do szpitala z licznymi obrażeniami, przeszedł operację – podają media.
Kirgiski muzyk jazzowy Wikram Ruzachunow po zatrzymaniu w Kazachstanie, ze śladami pobicia na twarzy zeznawał przed kamerą, że nieznani ludzie zaoferowali mu jako bezrobotnemu pieniadze za udział w protestach
Kirgiski muzyk jazzowy Wikram Ruzachunow po zatrzymaniu w Kazachstanie, ze śladami pobicia na twarzy zeznawał przed kamerą, że nieznani ludzie zaoferowali mu "jako bezrobotnemu" pieniadze za udział w protestachFoto: Twitter

Wikram Ruzachunow został ujęty przez organy siłowe podczas protestów w Kazachstanie. Przed kamerą, z wyraźnymi śladami pobicia na twarzy, "zeznawał", że jest najemnym zagranicznym bojownikiem.

Na nagraniu mówił, że "jako bezrobotny", zgodził się na przyjęcie zapłaty za udział w mityngu w Kazachstanie. Zadzwonić mieli do niego 1 stycznia "nieznajomi ludzie". Dodał, że kupiono mu bilet na samolot na 2 stycznia, po czym zawieziono go do mieszkania, gdzie znajdowali się także mieszkańcy Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Po publikacji filmu muzyk został natychmiast rozpoznany przez kirgiskich internautów, wybuchł skandal i jazzman został sprowadzony do Kirgistanu. Kirgiskie służby ustaliły, że bilet lotniczy kupił już 16 grudnia. Jazzman w istocie pojechał do Ałmaty, by odwiedzić przyjaciela. 10 stycznia muzyka sprowadzono z powrotem z Kazachstanu.

Muzyk trafił na operacje do szpitala

Dopiero teraz pojawiła się informacja, że muzyk trafił do szpitala m.in. ze złamaniami żeber, wstrząsem mózgu, licznymi siniakami. Media podając tę wiadomość, powołują się na najnowszy wpis muzyka na portalu Instagram - jazzman twierdzi w nim, że początkowo był w szoku i nie sądził, że jest w tak złym stanie, myślał, że wydobrzeje po tym, jak zanikną sińce. Niemniej jednak brat poradził mu konsultacje w szpitalu, i dopiero tam miał zdać sobie sprawę ze skali odniesionych obrażeń.

Muzyk napisał na swoim profilu na Instagramie, że stwierdzono u niego urazy klatki piersiowej, złamania żeber, odmę opłucnową, wstrząśnienie mózgu, zabrano go na oddział reanimacyjny, a także że przeszedł operację, obecnie przebywa w szpitalu.

Jazzman napisał, że do tej pory nie miał pojęcia, jak świat reagował na publikację filmu z jego "wyznaniem winy", bo podczas aresztowania zabrano mu telefon komórkowy, dowód osobisty, prawo jazdy, kartę bankową i inne rzeczy.  Dodał, że nic nie zostało mu zwrócone.

Muzyk zaznaczył, że oficjalne oświadczenia wydawał w trosce o innych, którzy są zakładnikami w Kazachstanie i "na nich może się odbić każde jego słowo". Zaznaczył, że nie może udzielać wywiadów.

Czytaj także:

***

PolskieRadio24.pl/Agnieszka Marcela Kamińska

Infografika PAP Infografika PAP

WIDEO: wywiad Pawła Kurka z działaczką Balli Marzec:

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem