Rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dziś zostanie uczczona pamięć ofiar

Około dwudziestu ocalałych weźmie udział w zaplanowanych na dziś na godz. 16 uroczystościach 77. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 sowieccy żołnierze otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz.

2022-01-27, 03:41

Rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dziś zostanie uczczona pamięć ofiar
Dziś 77. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Foto: gov.pl

Skrajnie wyczerpani więźniowie witali ich jako wyzwolicieli. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Uroczystości 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz - Birkenau

Na uroczystościach obecny będzie między innymi premier Francji oraz dyplomaci z kilkunastu krajów. Po raz pierwszy na obchodach nie będą przemawiali politycy. Głos w imieniu byłych więźniów zabiorą Halina Birenbaum i Bogdan Bartnikowski. Odtworzone zostaną także nagrania ze świadectwem trzech ocalonych kobiet, wspominających pierwszy transport Żydów do Auschwitz.

W tym roku mija 80 lat od deportowania dziewięciuset dziewięćdziesięciu dziewięciu Żydówek ze Słowacji. Uroczystości, które po raz pierwszy odbędą się w auli Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zakończy modlitwa ekumeniczna.

27 stycznia obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

REKLAMA

Wyzwolenie KL Auschwitz-Birkenau

Pierwsze oddziały sowieckie wkroczyły na teren kompleksu obozów około południa 27 stycznia 1945 roku. Ku zdziwieniu Sowietów na terenie obozu Niemcy stawili opór, w trakcie walk zginęło około 200 żołnierzy Armii Czerwonej. - Około 12:00 zwiadowcy z 60 armii Frontu Ukraińskiego marszałka Koniowa wkroczyli na teren obozu. Tam spotkali pierwszych więźniów oraz zauważyli palące się budynki. Zajmowanie tych obszarów trwało do wieczora - mówił Informacyjnej Agencji Radiowej historyk dr Paweł Brudek.

Sowieci zaraz po wkroczeniu rozpoczęli filmowanie zajętego obozu oraz kilku tysięcy ocalonych więźniów. - Widać tam ślady mordu oraz nielicznych więźniów, ułamek procenta liczby która się tam znajdowała - powiedział Paweł Brudek. Jak dodaje historyk, większa część więźniów została przez Niemców przepędzona na zachód w tak zwanych marszach śmierci. Pomimo klęski na wojennych frontach więźniowie nadal pozostawali ważnie dla niemieckiej gospodarki skupionej na produkcji broni.

Posłuchaj

Uroczystości 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Relacja Pawła Pawlicy (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

Zbrodnie w dużej mierze nieukarane

Jak zaznaczył historyk, nie udało się schwytać oraz osądzić większości z niemieckiej załogi obozu. Większość ze zbrodniarzy uniknęła kary. - Jeżeli mówimy o kilku tysiącach osób zaangażowanych aktywnie w cały proces ludobójstwa to można mówić zaledwie o kilkuset osobach, które udało się zlokalizować i postawić przed sądem - powiedział.

REKLAMA

Jak szacują historycy, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w ciągu pięciu lat jego działania zostało zamordowanych od 1 do 1,5 miliona osób. W większości byli to europejscy Żydzi a także Polacy i Romowie.

Posłuchaj

Dr Paweł Brudek o wyzwoleniu niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej