more_horiz
Wiadomości

NATO uczciło pamięć ofiar Holokaustu. W kwaterze głównej dwie wystawy zorganizowane przez Polskę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 19:41
W 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz flagi państw sojuszniczych w kwaterze głównej NATO w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu. W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu z inicjatywy Polski stanęły też dwie wystawy.
W 77. rocznicę wyzwolenia Auschwitz z inicjatywy Polski w kwaterze głównej NATO stanęły dwie wystawy
W 77. rocznicę wyzwolenia Auschwitz z inicjatywy Polski w kwaterze głównej NATO stanęły dwie wystawyFoto: Twitter/@PLinNATO

Przed kwaterą główną Sojuszu ułożono z białych kamieni napis "We Remember", czyli "Pamiętamy". Podczas uroczystości ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski przypomniał zbrodnie popełniane przez nazistowskie Niemcy.

Mówił, że okupacja Polski była najbardziej okrutna i krwawa. Podkreślał, że Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to także odpowiedni moment, by oddać hołd tym, którzy próbowali powstrzymać zagładę.

Polskie wystawy w kwaterze NATO

- Jedną z takich osób był Witold Pilecki, który przyjął powierzoną mu przez polskie podziemie misję przeniknięcia do obozu zagłady Auschwitz, by zdać relację z popełnionych tam okrucieństw - powiedział ambasador Polski przy NATO.

O historii Rotmistrza Pileckiego, który działał w antykomunistycznym podziemiu i został zamordowany w stalinowskim więzieniu 3 lata po zakończeniu wojny, opowiada jedna z wystaw w kwaterze głównej NATO.

Druga poświęcona jest zagładzie Żydów na Lubelszczyźnie. Dyplomaci i wojskowi z państw Sojuszu będą mogli je oglądać jeszcze przez tydzień.

***

27 stycznia 1945 roku oswobodzonych zostało 7 tysięcy więźniów największej "fabryki śmierci", obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Posłuchaj
00:53 11525422_1.mp3 NATO uczciło pamięć ofiar Holokaustu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

kp

Zobacz także

Zobacz także