more_horiz
Wiadomości

Oto być może najstarsze zwierzę świata. Niemal 200 wiosen żółwia Jonathana

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 23:43
Co najmniej 190 lat liczy sobie żółw olbrzymi Jonathan, uznawany za najstarsze zwierzę świata. Gad zamieszkuje Wyspę Świętej Heleny i urodził się kilkanaście lat po tym, jak na wyspie zmarł legendarny Napoleon Bonaparte.
Żółw Jonathan uznawany jest za najstarsze zwierzę świata. Mieszka na Wyspie Świętej Heleny
Żółw Jonathan uznawany jest za najstarsze zwierzę świata. Mieszka na Wyspie Świętej HelenyFoto: Snapper Nick/Shutterstock

Telewizja CNN Brasil, przypominając o długowieczności Jonathana, podała w czwartek, że żółw urodził się na tym położonym na Atlantyku terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii, kiedy królowa Wiktoria była jeszcze nastolatką.

"Żółw Jonathan urodził się w czasach królowej Wiktorii, która zmarła ponad 120 lat temu" - przypomniała stacja.

Dziarski dwustulatek?

Cytowany przez stację szef biura turystyki Wyspy Świętej Heleny Matt Joshua przyznaje, że nikt dokładnie nie zna daty urodzin Jonathana, a żółw może być znacznie starszy.

- Jonathan może liczyć sobie już nawet 200 lat. Nikt dokładnie nie wie, kiedy żółw się urodził - dodał Joshua przypominając, że pierwsza wzmianka o zwierzęciu pochodzi z 1832 roku, kiedy to na wyspę przybył jej późniejszy gubernator sir William Grey-Wilson.

Dwóch najsłynniejszych mieszkańców Wyspy Świętej Heleny

Urodzony prawdopodobnie w 1832 roku żółw jest najbardziej znanym mieszkańcem Wyspy Świętej Heleny. Przyszedł na świat zaledwie 11 lat po śmierci innego słynnego rezydenta tej wyspy Napoleona Bonapartego.

Legendarny cesarz Francuzów został zesłany na Wyspę św. Heleny w 1815 roku, zmarł tam sześć lat później.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem