Rosja: rośnie szum informacyjny wokół sytuacji na ukraińskiej granicy
Napływają sprzeczne i trudne do zweryfikowania informacje dotyczące sytuacji na rosyjsko - ukraińskiej granicy - informuje moskiewski korespondent Polskiego Radia. Rosyjskie ministerstwo obrony codziennie podaje informacje o rozpoczęciu lub zakończeniu manewrów wojskowych.
2022-01-29, 21:04
Rosyjskie media niezależne, powołując się na zachodnie redakcje, podają, że Moskwa ściąga na rosyjsko - ukraińskie pogranicze nie tylko żołnierzy, ale również oddziały medyczne.
Natomiast ukraińskie ministerstwo obrony nazywa część doniesień elementem wojny informacyjno - psychologicznej, której celem jest wywołanie paniki.
Rosyjski portal niezależny Meduza, powołując się na doniesienia agencji Reuters i gazety The Wall Street Journal, napisał, że Rosja zaopatruje przygraniczne regiony w krew i przerzuca w pobliże ukraińskiej granicy wojskowe oddziały medyczne. Ministerstwo Obrony Ukrainy zaprzeczyło tym doniesieniom. Według ukraińskiego resortu taka działalność nie została zarejestrowana, a tego typu informacje są elementem dezinformacji, która ma wywołać panikę. W ocenie części analityków wojskowych podobne zadanie mają spełniać m.in. codzienne informacje podawane przez rosyjskie ministerstwo obrony, dotyczące rozpoczęcia manewrów na morzach: Barentsa, Czarnym, Bałtyckim i Kaspijskim oraz o przerzucie wojsk na Białoruś, gdzie 10 lutego mają się rozpocząć ćwiczenia rosyjsko - białoruskie.
Niezależni analitycy podkreślają, że w ten sposób Moskwa stara się wywrzeć presję na NATO, z którym prowadzi negocjacje w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa.
REKLAMA
W ten kontekst wpisują się też informacje o zakończeniu manewrów w Zachodnim Okręgu Wojskowym, co ma być potwierdzeniem, że Rosja jedynie prowadzi szkolenia na swoim terytorium i jest gotowa do obrony własnych granic, ale nie zamierza na nikogo napadać.
- Scenariusz z kontratakiem na Zachodnich i Dnieprowię. Dyner: ćwiczenia Rosji i Białorusi budzą bardzo wiele pytań
- "Zagrożenia niosą też szanse". Musijenko: trzeba wzmocnić obronność Ukrainy, Zachód może jeszcze silniej się zjednoczyć [NASZ WYWIAD]
- Sumlenny: Niemcy praktycznie odmówiły Ukrainie jakiegokolwiek wsparcia - jeśli chodzi o uzbrojenie [NASZ WYWIAD]
Rosyjscy komentatorzy niezależni przypominają, że politycy w krajach NATO z dużą nieufnością odnoszą się do tego typu zapewnień Kremla i Bruksela oraz Waszyngton zagroziły Rosji dotkliwymi sankcjami, jeśli zaatakuje Ukrainę.
REKLAMA
- Rozlokowanie dywizji i armii rosyjskich na granicy. "Iskandery mogłyby dosięgnąć nawet Kijowa"
- Manewry Rosji w pobliżu granic Finlandii i Norwegii. "Służą eskalacji napięcia w wielu miejscach"
IAR/PAP/ Potencjał militarny Rosji i Ukrainy (PAP)
REKLAMA