UE kończy prace nad sankcjami wobec Rosji. Dyplomaci mówią o gigantycznym dokumencie
Unia Europejska kończy prace nad sankcjami wobec Rosji na wypadek kolejnej inwazji na Ukrainę. - To gigantyczny dokument - mówią rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Podkreślają, że Unia ściśle współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi i koordynuje działania z Wielką Brytanią i Kanadą.
2022-02-02, 09:35
Prace nad sankcjami są prowadzone z niespotykanym rozmachem – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów. Inny dodał, że Bruksela i Waszyngton są coraz bliżej porozumienia w sprawie pakietu.
Chodzi o to, by był on już gotowy do zatwierdzenia. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że stroną prowadzącą rozmowy jest Komisja Europejska. Rozmawiała już ona z większością państw członkowskich. Narady są prowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Dyplomaci z unijnych krajów, którzy przychodzą na spotkania zostawiają telefony komórkowe i tablety przed wejściem na salę. Przedstawiane im są propozycje restrykcji, ale nie na piśmie, bo – jak tłumaczył brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów – w przeciwnym razie dokument szybko wyciekłby do mediów.
Sankcje na sektor bankowy, energetykę i firmy technologiczne
Nikt nie chce informować o szczegółach. Beata Płomecka jako pierwsza informowała kilka tygodni temu, że sankcje mają objąć między innymi rosyjski sektor bankowy, uderzyć w fundusze inwestycyjne oraz zablokować Rosji możliwość wymiany rubla na zachodnie waluty.
Dziś rozmówcy brukselskiej korespondentki mówią o sankcjach dotykających sektor energetyczny, o zaawansowanych technologiach, zawierających komponenty amerykańskie, oraz liście produktów, które mają być objęte restrykcjami, a także o rosyjskich oligarchach, którzy mają trafić na czarną, unijną listę.
REKLAMA
Posłuchaj
"Nieprawdopodobna skala"
- Kilka miesięcy temu taka skala sankcji wydawała się nieprawdopodobna - powiedział unijny dyplomata dużego kraju członkowskiego poproszony o komentarz. A pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia o jedność Unii w tej sprawie odpowiadał, że na razie nie ma z nią problemu, ale zostanie ona jeszcze poddana próbie. Do ustalenia pozostaje termin nałożenia restrykcji i w tej sprawie toczą się negocjacje. Zarówno Amerykanie jak i Europejczycy są przekonani, że agresywne działania Rosji mają na celu zmianę władz na Ukrainie na marionetkowe. Waszyngton i Bruksela uważają, że samymi działania hybrydowymi Rosja tego nie dokona.
- Musi być element konwencjonalny - mówi jeden z urzędników.
- "Sankcje będą bardzo dotkliwe". Boris Johnson potwierdził jednomyślność zachodnich przywódców ws. Rosji
- Rosyjskie wojska w pobliżu Ukrainy. Ambasador USA w Moskwie: to presja ws. "gwarancji bezpieczeństwa"
pg
REKLAMA
REKLAMA