Korea Północna testuje rakiety balistyczne. Pentagon ostrzega: to destabilizacja bezpieczeństwa w regionie
Pentagon poinformował, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w środę online z ministrami obrony Korei Południowej Suh Wook i Japonii Nobuo Kishi na temat zagrożeń stwarzanych przez Koreę Północną testującą wbrew rezolucji ONZ rakiety balistyczne.
2022-02-10, 05:21
Napięcie międzynarodowe wzrasta w związku z serią północnokoreańskich testów rakiet balistycznych, działań od dawna zakazanych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, stwierdzili ministrowie obrony. Styczeń był rekordowym miesiącem takich testów, z co najmniej siedmioma startami, w tym z nowym typem "pocisku hipersonicznego", zdolnego do manewrowania z dużą prędkością.
"Ministrowie podkreślili, że wystrzeliwane przez KRLD rakiety balistyczne destabilizują bezpieczeństwo regionalne i stanowią wyraźne naruszenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" – napisał w oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby.
"Bezpośrednie i poważne zagrożenie"
Południowokoreański minister obrony Suh Wook powiedział, że starty rakiet stanowią "bezpośrednie i poważne zagrożenie" i obiecał wzmocnić zdolności reagowania na nie w oparciu o sojusz z USA. Trzej ministrowie zapowiedzieli osobiste spotkanie w najbliższej przyszłości, podało jego biuro w oświadczeniu, bez podania daty.
Korea Północna pochwaliła się we wtorek, że jest jednym z niewielu krajów na świecie, które rozmieszczają broń nuklearną i zaawansowane rakiety, a także jedynym, który przeciwstawia się Stanom Zjednoczonym, "wstrząsając światem" testami rakietowymi.
Fragment poufnego raportu ONZ mówi, że Korea Północna w ciągu ostatniego roku rozwijała programy nuklearne i balistyczne, a cyberataki na giełdy kryptowalut były ważnym źródłem dochodów dla Phenianu.
Czytaj także:
- USA chcą nowych sankcji wobec Korei Północnej. Reżim przeprowadził serię prób rakietowych
- Platformy z kryptowalutami na celowniku hakerów z Korei Północnej. W 2021 r. ukradli ogromne kwoty
- Korea Północna dokonała kolejnej próby rakietowej. Sześć krajów apeluje o pokój i dialog
dn
REKLAMA