Polska nie poprze deklaracji ze szczytu UE-Afryka? To możliwy skutek blokowania KPO

Polska sygnalizuje, że może nie poprzeć deklaracji z unijno-afrykańskiego szczytu, który rozpocznie się w czwartek. Powodem jest spór z KE i blokowanie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. - Polska dała do zrozumienia, że rozważa taką możliwość - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.

2022-02-16, 05:52

Polska nie poprze deklaracji ze szczytu UE-Afryka? To możliwy skutek blokowania KPO
Polska sygnalizuje, że nie poprze deklaracji ze szczytu UE-Afryka z powodu sporu z Komisją ws. Krajowego Planu Odbudowy. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Dwudniowe spotkanie przywódców krajów członkowskich i liderów państw afrykańskich rozpoczyna się w czwartek w Brukseli.

Polska do samego dokumentu końcowego ze szczytu nie ma zastrzeżeń, ale może go nie poprzeć, bo Komisja Europejska zwleka z zatwierdzeniem planu na wykorzystanie pieniędzy z unijnego funduszu odbudowy, do którego - jak sama mówi - nie zgłasza wątpliwości.

Bruksela wstrzymała decyzję w związku ze sporem z Warszawą wokół reformy sądownictwa. Zgodnie z procedurami jeśli Polska nie podpisze się pod deklaracją z unijno-afrykańskiego szczytu zostanie ona przyjęta z adnotacją, że jedno z państw nie wyraziło akceptacji.

Problemy z polskim KPO

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować swoje Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

REKLAMA

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. - Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - mówiła von der Leyen.

Czytaj także: 

Zobacz również: Zdzisław Krasnodębski w Polskim Radiu 24

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej