Uwięziony filozof był przeciw integracji Białorusi z Rosją. Życie Mackiewicza jest zagrożone, nie przyjmuje płynów

Uładzimir Mackiewicz, filozof, białoruski intelektualista, twórca kampanii na rzecz tworzenia środowisk niezależnej białoruskiej myśli w sowietyzowanym przez władzę społeczeństwie, przeciwnik integracji z Rosją, od sierpnia znajduje się w mińskim areszcie śledczym. Od kilkunastu dni prowadzi protest głodowy, od dwóch dni odmawia także przyjmowania płynów, co stwarza poważne zagrożenie dla jego życia. Jego stan się pogarsza.

2022-02-16, 11:45

Uwięziony filozof był przeciw integracji Białorusi z Rosją. Życie Mackiewicza jest zagrożone, nie przyjmuje płynów
Uładzimir Mackiewicz. Na antenie telewizji Biełsat filozof prowadził program "Rozmowa". Foto: belsat.eu

- Filozof, intelektualista, współpracownik Biełsatu Uładzimir Mackiewicz domaga się po prostu tego, by przestrzegano wobec niego prawa, co jednak przestano na Białorusi uważać za rzecz normalną - zaznaczają białoruskie niezależne media. Postulaty więźnia nie są uwzględniane. W ostatnim czasie nie dopuszczono do niego pastora ani niezależnego lekarza.

Protest głodowy Mackiewicza, białoruskiego filozofa, metodologa, publicysty trwa od 3 lub 4 lutego. Żąda zamiany środka zapobiegawczego na zobowiązanie do nieopuszczania Białorusi, domaga się zakończenia czynności śledczych i naznaczenia daty procesu sądowego. Komitet Śledczy Białorusi nie reaguje na jego żądania.

O sytuacji ojca mówiła na wtorkowej konferencji zorganizowanej przez niezależne organizacje Belarus in Focus i Press Club Belarus córka Uładzimira Mackiewicza, Nadieżda Łuczenok. Poinformowała, że jej ojciec znajduje się w Areszcie Śledczym nr 1 w Mińsku przy ul. Waładarskiego od 4 sierpnia 2021 roku. Podejrzewany jest o „organizowanie działań w dużym stopniu zaburzających porządek społeczny” (art. 342 kodeksu karnego Republiki Białoruś). - Teraz odmawia nawet przyjmowania wody. Tzw. sucha głodówka to zagrożenie zdrowia i życia mojego ojca, także biorąc pod uwagę jego wiek. Zostało mało czasu - opowiadała córka. Zaznaczyła, że postulaty ojca, które doprowadziły do jego protestu, są zgodne z prawem, realistyczne, możliwe do spełnienia. - A ojciec zawsze realizuje swoje plany do końca i postępuje wedle swoich słów - podkreśliła.

"Zorganizował kampanię przeciwko integracji Rosji z Białorusią i wiele osób zainspirował"

W ostatnim czasie, jak podaje Radio Swaboda, filozof schudł 7 kg, a jego stan się pogarsza.

REKLAMA

65-letni Uładzimir Mackiewicz do tej pory pozostawał aktywny nawet za kratami. Bliscy publikowali na Facebooku przekazywane przez niego przemyślenia. Wydana została także książka, złożona z zapisków więziennych filozofa, nosząca tytuł "Odpowiadając za siebie".

Czytaj także:

Mackiewicz zajmuje się zagadnieniami białoruskiej idei narodowej. Był m.in. pomysłodawcą Latającego Uniwersytetu, serii wykładów ważnych białoruskich intelektualistów, które, jak mówił portalowi "Deutsche Welle" politolog Andrej Jahorau, miały kształtować i wydobywać białoruską myśl, pokazywać, "co myśli Białoruś". Jedną z ostatnich zainicjowanych przez niego akcji była kampania "Świeży wiatr" w 2019 roku w proteście przeciwko nowym planom integracji Rosji i Białorusi. Jak mówił w sierpniu ub.r. niezależny politolog Andrej Jahorau, Mackiewicz przewidywał już wtedy, że może dojść do anschlussu Białorusi,który potem mają legitymizować wybory i zmiany w konstytucji. Jak zaznaczył politolog, wówczas nikt nie wierzył, że integracja ma mieć element polityczny, jednak władze  wkrótce same to potwierdziły. W jego ocenie Mackiewicz zainspirował wiele osób do obrony niezależności Białorusi.

Jak zaznaczają białoruskie media niezależne, Mackiewicz pracował nad "narodową ideą Białorusi", to jest takim pojmowaniem Białorusi, by widzieć w niej kraj ważny, znaczący, nad odkrywaniem i kształtowaniem białoruskiej myśli. Wspierał tworzenie Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji na Białorusi. Jest wierzący, wyznania kalwińskiego. Z więzienia wzywał do czytania swoich listów otwartych z krytyką działań władz. Filozof pisał, że został uwięziony właśnie za tę krytykę.

REKLAMA

W 2006 roku Mackiewicz, wierzący, wyznania kalwińskiego, dołączył z innymi parafianami do 23-dniowego strajku głodowego wspólnoty religijnej Nowe życie, której władze chciały odebrać budynek. Ostatecznie protest odniósł skutek.

Sucha głodówka stanowi zagrożenie dla życia

Tzw. sucha głodówka, to jest odmowa przyjmowania płynów, stwarza bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia więźnia. Powrót do normalnego żywienia także wymaga specyficznych metod i pomocy medycznej.

Krewni umieścili na change.org petycję wspierającą Uładzimira Mackiewcza. Nowe informacje o stanie zdrowia filozofa można znaleźć obecnie m.in. na prowadzonym przez jego znajomych i współpracowników profilu na Facebooku. W obronie Mackiewicza występuje wielu intelektualistów, dyplomatów, duchownych z różnych państw. Organizowane są akcje wsparcia filozofa.

***

REKLAMA

Zebrała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej