Premier weźmie udział w szczycie UE z Unią Afrykańską. Mateusz Morawiecki poruszy temat KPO
W czwartek w Brukseli odbędzie się dwudniowy szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska. Weźmie w nim udział premier Mateusz Morawiecki. Szefowie państw i rządów UE będą też rozmawiać o sytuacji bezpieczeństwa na granicy między Ukrainą i Rosją.
2022-02-16, 17:56
Według Barenda Leytsa - rzecznika przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela - w czwartek o godz. 12.30 przed szczytem UE-Unia Afrykańska odbędzie się godzinne, nieformalne spotkanie członków Rady Europejskiej na temat aktualnej sytuacji związanej z Rosją i Ukrainą.
Inwestycje
Celem szczytu Unia Europejska-Unia Afrykańska jest uruchomienie ambitnego pakietu inwestycyjnego Afryka–Europa, uwzględniającego globalne wyzwania takie jak zmiana klimatu i obecny kryzys zdrowotny, a rozmowy mają też dotyczyć narzędzi i rozwiązań służących promowaniu stabilności i bezpieczeństwa.
- Szczyt ma zakończyć się przyjęciem dokumentu politycznego definiującego strategiczne relacje UE–UA, w tym odnowienie i pogłębienie partnerstwa z Afryką - wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Dyskusje tematyczne, które będą odbywały się na szczycie, będą dotyczyły m.in. finansowania wzrostu gospodarczego, systemu opieki zdrowotnej i produkcji szczepionek, zrównoważonego rozwoju, migracji i mobilności, zmian klimatycznych i transformacji energetycznej.
Jak dodał Müller premier Morawiecki pierwszego dnia będzie miał możliwość zaprezentowania stanowiska Polski w obszarze zmian klimatycznych i transformacji energetycznej oraz cyfryzacji i transportu, a drugiego – rolnictwa i zrównoważonego rozwoju. Według rzecznika rządu udział w szczycie będzie także okazją do rozmów polskiego premiera z przywódcami wybranych krajów afrykańskich na temat wzmocnienia współpracy w wielu obszarach.
Rozmowy o KPO
Mateusz Morawiecki przekazał w mediach społecznościowych, że podczas wizyty w Brukseli będzie rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem o budżecie unijnym oraz o Krajowym Planie Odbudowy.
Poprzedni, piąty szczyt UE–UA, odbył się w listopadzie 2017 roku w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej). Wówczas unijni i afrykańscy przywódcy przyjęli wspólną deklarację określającą wspólne priorytety partnerstwa UE–Afryka w czterech strategicznych obszarach: ekonomiczne szanse młodzieży, pokój i bezpieczeństwo, mobilność i migracja oraz współpraca w zakresie sprawowania władzy.
Unia Afrykańska (UA) zrzesza wszystkie państwa afrykańskie. Powstała 9 lipca 2002 r. w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej na szczycie w Durbanie. Siedzibą organizacji jest Addis Abeba. UA promuje rozwiązania demokratyczne na kontynencie, wspiera rozwój gospodarczy i społeczny państw członkowskich, działa na rzecz integracji polityczno-gospodarczej kontynentu (celem jest m.in. wspólna waluta Afro), wspiera walkę z nędzą i korupcją, a także działa na rzecz upowszechniania i ochrony praw człowieka.
- Projekty z KPO ruszą bez wsparcia UE? Premier wyjaśnia
- Unijny Fundusz Odbudowy. Sasin: ważne by te pieniądze trafiły do Polski
dz
REKLAMA