Niemcy: rośnie liczba antysemickich przestępstw. Padł nowy niechlubny rekord
W 2021 r. w Niemczech popełniono ponad 3 tys. przestępstw o charakterze antysemickim, czyli o 30 procent więcej niż w ubiegłym roku - ujawnia niemiecki tygodnik "Spiegel". To rekordowa liczba tego typu przestępstw w RFN.
2022-02-18, 11:27
Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje o nowym rekordzie przestępstw antysemickich w Niemczech. Według wstępnych ustaleń w 2021 roku zgłoszono ich łącznie aż 3028 (średnio 8 dziennie). Informacja jest odpowiedzią MSW na zapytanie wiceprzewodniczącej Bundestagu Petry Pau z Lewicy.
Coraz więcej przestępstw
Już w 2020 r. w RFN odnotowano rekordową liczbę przestępstw antysemickich - ok. 2300 zdarzeń (średnio 6 dziennie). Jednak w ubiegłym roku nastąpił wzrost prawie o 30 procent - podkreśla "Spiegel".
Ponadto, jak wynika z informacji ministerstwa, wzrosła również liczba zdarzeń z użyciem przemocy. W 2021 roku policja odnotowała łącznie 63 antysemickie napaści i inne przestępstwa z użyciem przemocy. To o sześć przypadków więcej niż w 2020 roku. Co najmniej 24 osoby odniosły obrażenia w wyniku tych zdarzeń.
Podane przez MSW dane odzwierciedlają stan z 3 lutego. "Niemniej jednak należy spodziewać się dalszego wzrostu liczby zdarzeń, ponieważ doświadczenie pokazuje, że przestępstwa z minionego roku są wciąż zgłaszane, co trwa przynajmniej do marca" - dodaje "Spiegel".
Teorie o "globalnym spisku"
W swojej odpowiedzi MSW wspomniało również o czterech ofiarach śmiertelnych, które były wynikiem antysemityzmu. Chodzi o zbrodnię popełnioną w Koenigs Wusterhausen (Brandenburgia), która wcześniej nie była znana opinii publicznej jako antysemicka.
"4 grudnia 2021 r. mężczyzna, będący zagorzałym przeciwnikiem szczepień, zastrzelił swoją żonę, trzy córki w wieku od czterech do dziesięciu lat oraz siebie. Sprawca, mocno zaangażowany w środowisko koronasceptyków, był wyznawcą różnych ideologii i teorii o charakterze spiskowym" - przypomina „Spiegel”.
- Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Szefowa MSZ Niemiec: wstyd mi z powodu wzrostu antysemityzmu
- "Antysemityzm to nie żart". Kampania plakatowa w Berlinie
"Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, podejrzany był przekonany, że państwo realizowało złowrogi plan, i za pośrednictwem kampanii szczepień chciało zmniejszyć populację świata o połowę, a także ustanowić nowy porządek światowy pod rządami Żydów. Zakwalifikowanie tego czynu jako przestępstwa o tle antysemickim było wynikiem przekonania podejrzanego w »istnienie globalnego spisku żydowskiego«" - wyjaśniło MSW.
O dużym wzroście tego rodzaju zdarzeń Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informowało już w 2020 roku.
kp
REKLAMA
REKLAMA