Sankcje UE wobec Rosji. Czołowi politycy i dowódcy na "czarnej liście"

Unijne sankcje wobec Rosji obejmują ważnych rosyjskich polityków i dowódców wojskowych. Wśród nich są: minister obrony Siergiej Szojgu, szef Administracji (Kancelarii) Prezydenta Anton Wajno, wicepremierzy Marat Chusnullin i Dmitrij Grigorienko, minister rozwoju gospodarczego Maksim Reszetnikow i dowódca sił lądowych Oleg Saljukow.

2022-02-24, 13:25

Sankcje UE wobec Rosji. Czołowi politycy i dowódcy na "czarnej liście"
Nieoficjalnie: zatwierdzono wniosek Ukrainy o akces do UE. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Rada UE w środę oficjalnie przyjęła pakiet sankcji w odpowiedzi na decyzję Federacji Rosyjskiej o uznaniu obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie za niepodległe podmioty i wysłanie do nich swoich wojsk.

Rosyjska elita na "czarnej liście"

UE przypomniała, że Szojgu publicznie wypowiadał się na temat Krymu jako terytorium, które jest i pozostanie rosyjskie. Pod jego dowództwem i rozkazami oddziały rosyjskie przeprowadziły ćwiczenia wojskowe na zaanektowanym Krymie i zostały rozmieszczone na granicy.

Szef kancelarii Władimira Putina, Wajno odgrywał aktywną rolę w procesie decyzyjnym na Kremlu, zasiadając w prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa i wpływając na opracowywanie decyzji prezydenta w zakresie obrony i bezpieczeństwa narodowego Rosji. Bierze również udział w posiedzeniach poświęconych rozwojowi społeczno-gospodarczemu Krymu i Sewastopola.

Chusnullin łączy funkcję wicepremiera z obowiązkami ministra budownictwa i rozwoju regionalnego. Z racji pełnienia tego urzędu jest odpowiedzialny za politykę rządową dotyczącą Krymu, w tym zaopatrzenia w wodę Krymu i do Sewastopola.

Dmitrij Grigorienko jest wicepremierem i szefem administracji (kancelarii) rządu. Jest również przewodniczącym rady nadzorczej państwowego banku VTB Bank. Gdy pełnił funkcję zastępcy dyrektora Federalnej Służby Podatkowej, był odpowiedzialny za ustanowienie nowych lokalnych przepisów podatkowych dla Krymu po jego aneksji w 2014 r.

Minister rozwoju gospodarczego Reszetnikow jest również członkiem Rady Nadzorczej Banku VTB . Jako minister rozwoju gospodarczego odpowiada za programy rozwoju infrastruktury na Krymie i w Sewastopolu.

Naczelni wojskowi objęci sankcjami

Nikołaj Jewmienow to głównodowodzący marynarki wojennej Rosji. Odpowiada za wszelkie operacje morskie rosyjskiej marynarki wojennej, w tym na Ukrainie lub wymierzone przeciwko niej.

Igor Osipow to z kolei głównodowodzący Floty Czarnomorskiej. Jest odpowiedzialny za wszelkie operacje morskie prowadzone na Ukrainie lub wymierzone przeciwko niej na Morzu Czarnym oraz za ograniczanie swobody żeglugi na Morzu Czarnym.

Oleg Saljukow jako głównodowodzący sił lądowych Rosji odpowiada za rosyjskie operacje lądowe na Ukrainie lub skierowane przeciwko niej.

Siergiej Surowkin to głównodowodzący rosyjskich sił powietrznych i kosmicznych. W związku z tym odpowiada za operacje powietrzne na Ukrainie lub wymierzone przeciwko niej.

Na liście sankcyjnej jest też Margarita Simonjan. Jak podała Rada, jest jedną z centralnych postaci propagandy rządowej - redaktor naczelną anglojęzycznej telewizji informacyjnej RT (Russia Today). Pełniąc swoją funkcję, promowała pozytywny stosunek do aneksji Krymu i działań separatystów w Donbasie.

Czytaj także:

Pierwszy pakiet

Przyjęty przez UE pakiet przewiduje rozszerzenie istniejących już ram restrykcji na wszystkich 351 członków rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy 15 lutego głosowali za apelem do prezydenta Władimira Putina o uznanie niepodległości samozwańczych "republik" Doniecka i Ługańska.

Ponadto ukierunkowane środki ograniczające zostaną nałożone na 27 osób i podmiotów, które odegrały rolę w podważaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy lub im zagrażały.

Środki ograniczające polegają na zamrożeniu aktywów oraz zakazie udostępniania funduszy osobom i podmiotom umieszczonym w wykazie. Ponadto zakaz podróżowania mający zastosowanie do osób umieszczonych w wykazie uniemożliwia im wjazd lub przejazd przez terytorium UE.

Zakazany będzie import towarów z terenów "republik" Doniecka i Ługańska. Nie wolno będzie inwestować w niektóre sektory ich gospodarki, a także świadczyć usług turystycznych. Nie można będzie eksportować do nich niektórych towarów i technologii.

Odcięcie od finansowania

Rada UE podjęła też decyzję o wprowadzeniu sektorowego zakazu finansowania Federacji Rosyjskiej, jej rządu i Banku Centralnego.

"Ograniczając dostęp państwa i rządu rosyjskiego do rynków oraz usług kapitałowych i finansowych UE, UE dąży do ograniczenia finansowania eskalacji i agresywnej polityki" - czytamy w komunikacie Rady UE.

Wprowadzenie kolejnych osób i podmiotów do wykazu oznacza, że sankcjami za naruszanie integralności terytorialnej Ukrainy jest objętych łącznie już 555 osób i 52 podmioty.

Zobacz również: Paweł Kowal w "Sygnałach dnia"

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej