USA stawiają Rosji żądania. Chodzi o siły zbrojne Ukrainy

USA zażądają od Rosji uznania prawa Ukrainy do posiadania własnych sił zbrojnych oraz przemysłu obronnego - podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła znające kulisy negocjacji. Byłby to jeden z warunków amerykańskiego porozumienia pokojowego.

2025-04-24, 19:18

USA stawiają Rosji żądania. Chodzi o siły zbrojne Ukrainy
Ukraińscy żołnierze na froncie. Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Porozumienie Ukraina-Rosja. Witkoff poruszy temat z Putinem

Według doniesień kwestia ta ma zostać formalnie poruszona przez specjalnego wysłannika USA Steve'a Witkoffa podczas jego kolejnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wołodymyr Zełenski powtórzył, że Ukraina jest gotowa usiąść do rozmów z Rosją po pełnym wstrzymaniu ognia. Stwierdził, że atak rakietowy na Kijów to element rosyjskiej presji. Przypomniał, że to Ukrainę napadnięto i zabito dziesiątki tysięcy osób. Dodał, że fakt, iż Ukraina jest gotowa, po wstrzymaniu ognia, usiąść do rozmów z terrorystami, jest już dużym kompromisem.

- Ukraina skłonna jest do kompromisu, ale nie każdego. To, co przeczy naszym wartościom i naszej konstytucji nie może być przedmiotem negocjacji - dodał. Takie właśnie stanowisko zostało przekazane Donaldowi Trumpowi jako wynik rozmów w Londynie.

Ukraiński Krym. Rosja się nie zgadza i mówi o "historycznej sprawiedliwości"

REKLAMA

Przypomnijmy: propozycja pokojowa USA dla Rosji i Ukrainy zawiera punkt o uznaniu rosyjskiej suwerenności nad Krymem. Półwysep jest częścią niepodległej Ukrainy od 1991 roku. Rosja, aneksję Krymu z 2014 roku nazywa "przywróceniem historycznej sprawiedliwości".

Prezydent Wołodymyr Zełenski odrzucił możliwość prawnego uznania okupacji Krymu, podkreślając, że byłoby to sprzeczne z konstytucją Ukrainy. Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że wykluczanie przez Zełenskiego prawnego uznania aneksji półwyspu jest bardzo szkodliwe dla negocjacji pokojowych

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej