more_horiz
Wiadomości

Agresja Rosji na Ukrainę. Dziś wideoszczyt NATO

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 04:33
O godz. 15 rozpocznie się wideoszczyt z udziałem przywódców państw NATO, poświęcony rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nadzwyczajną naradę zwołał sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.
Dziś o 15.00 wideoszczyt NATO dot. ataku Rosji na Ukrainę
Dziś o 15.00 wideoszczyt NATO dot. ataku Rosji na UkrainęFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Wczoraj, w ramach uruchomionego artykułu 4 Traktatu Waszyngtońskiego, odbyły się konsultacje na szczeblu ambasadorów. Zdecydowano o aktywowaniu planów obronnych i dalszym wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

- To brutalny akt wojny - komentował w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, informując o aktywacji planów obronnych. - To świadoma, przeprowadzona z zimną krwią i długo planowana inwazja. Pokój na naszym kontynencie został zniszczony. Myśleliśmy, że wojna tego rodzaju i o takiej skali to już historia - mówił sekretarz generalny.

"Zdecydowana reakcja Sojuszu"

Aktywacja planów obronnych daje naczelnemu dowódcy sił sojuszniczych w Europie większą swobodę w korzystaniu z zasobów państw NATO-wskich. - Będzie mógł w miarę swobodnie przemieszczać te jednostki w ramach terytorium państw sojuszniczych. Będzie mógł odstraszać i chronić terytorium Sojuszu. Po raz pierwszy w historii Sojuszu tego rodzaju odpowiedź została aktywowana. To zdecydowana reakcja Sojuszu i podniesienie jego gotowości - podkreślał ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką.

Na dzisiejszym szczycie, oprócz potwierdzenia tych ustaleń, można się spodziewać deklaracji o wsparciu dla Ukrainy, choć NATO swoich sił nie wyśle do tego kraju. Pomoc wojskowa zależy od decyzji poszczególnych państw członkowskich.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także