more_horiz
Wiadomości

Rosja dokonuje ludobójstwa. Ukraina złożyła pozew do Trybunału w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 12:33
Ukraina skierowała pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Rosji - poinformował w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Żądamy pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności - dodał.
Cały świat protestuje przeciwko zbrodniczym działaniom Władimira Putina.
Cały świat protestuje przeciwko zbrodniczym działaniom Władimira Putina.Foto: PAP/EPA/LUCA ZENNARO

"Ukraina oficjalnie skierowała pozew przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Żądamy pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji" - napisał Zełenski na Twitterze.

"Zwracamy się do trybunały o pilne nakazanie Rosji zakończenia działań wojskowych i spodziewamy się, że przesłuchania rozpoczną się już w następnym tygodniu" - dodał.

Wcześniej w niedzielę Zełenski oświadczył, że Rosja dopuszcza się na Ukrainie działań o znamionach ludobójstwa i należy jej odebrać prawo głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - To, co okupanci robią w Charkowie, Ochtyrce, Kijowie, Odessie i innych miastach i wsiach, podpada pod międzynarodowy trybunał - oznajmił.

Czytaj także:

Aagencja Ukrinform poinformowała, że Ukraina zwróciła się do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ o zwołanie nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W niedzielę szef sumskiej obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywycki poinformował, że pod Ochtyrką w obwodzie sumskim na północy Ukrainy rosyjskie czołgi ostrzelały autobus z cywilami. Do ostrzelanego pojazdu nie została dopuszczona karetka.

Inwazja Rosji na Ukrainę - OGLĄDAJ

paw/

Zobacz także

Zobacz także