more_horiz
Wiadomości

"Rosja celowo doprowadza do katastrofy humanitarnej na Ukrainie". Oświadczenie Szczerskiego dla RB ONZ

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 22:39
Sytuacja humanitarna na Ukrainie pogarsza się w alarmującej skali - przekazał ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Polska w najostrzejszych słowach potępia ataki na ludność cywilną i obiekty cywilne, takie jak szkoły, szpitale i domy dziecka" - napisał.
Krzysztof Szczerski: Rosja celowo wywołuje katastrofę humanitarną na Ukrainie
Krzysztof Szczerski: Rosja celowo wywołuje katastrofę humanitarną na UkrainieFoto: PAP/EPA/GEORGE VITSARAS

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że w niedzielę Rosja zaatakowała Winnicę - spokojne miasto na Ukrainie, z którego działa wiele organizacji humanitarnych, w tym agencje ONZ. "Jest to wyraźny przejaw tego, że Rosja celowo doprowadza do katastrofy humanitarnej na Ukrainie i rażąco lekceważy zasady Międzynarodowego Prawa Humanitarnego"- podkreślił.

Przypomniał, że Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka poinformował, iż od początku inwazji zginęło na Ukrainie 406 cywilów, a ofiar tych jest na pewno więcej.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

Kwestia otwarcia korytarzy humanitarnych

Ambasador Polski przy ONZ zwrócił także uwagę na wyzwania związane ze skuteczną ochroną osób znajdujących się w trudnej sytuacji, czyli kobiet, dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

"Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby stworzyć i respektować korytarze humanitarne zapewniające ewakuację ludności cywilnej. Jest to tym bardziej naglące, że zaczęliśmy dostrzegać coraz większą liczbę ewakuowanych pacjentów z ukraińskich szpitali, w tym onkologicznych, a do Polski przybyło już dziesiątki nieuleczalnie chorych dzieci" - napisał.

Dodał, że na Ukrainie zarejestrowanych jest ponad dwa i pół miliona osób niepełnosprawnych, w tym dzieci. Wielu z nich zostało uwięzionych w domach z powodu trudności związanych z ewakuacją. Krzysztof Szczerski zaapelował do wszystkich organizacji humanitarnych i państw członkowskich niosących pomoc Ukrainie o włączenie osób niepełnosprawnych do akcji humanitarnej.

Kryzys uchodźczy

Ambasador podkreślił również, że jesteśmy świadkami najszybciej narastającego kryzysu uchodźczego w Europie od II wojny światowej. Wskazał dane, według których co najmniej milion osób zostało wewnętrznie przesiedlonych, a ponad półtora miliona zostało zmuszonych do opuszczenia Ukrainy w wyniku militarnej agresji Rosji.

Jak przekazał Krzysztof Szczerski, w ciągu dziesięciu dni ponad milion uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną, zostało przyjętych w Polsce. "Nadal będziemy przyjmować i zapewniać schronienie, żywność, opiekę zdrowotną i - co najważniejsze - bezpieczeństwo każdej osobie w potrzebie, bez względu na narodowość, rasę czy wyznanie religijne" - zapewnił.

Czytaj także:

Zaznaczył także, że coraz więcej osób przyjeżdżających do Polski jest chorych lub będących w traumie, co powoduje rosnące zapotrzebowanie na leki, sprzęt pierwszej pomocy, specjalistyczne leczenie i pomoc psychologiczną. Krzysztof Szczerski wyraził nadzieję, że zaangażowanie organów i agencji ONZ doświadczonych w radzeniu sobie z tego rodzaju potrzebami, wraz z nieustannymi wysiłkami władz polskich, przyniesie szybkie i odpowiednie rozwiązania.

Ambasador Polski przy ONZ poinformował, że polski rząd w trybie pilnym przyjął projekt ustawy, który ma być przegłosowany w Sejmie jeszcze w tym tygodniu, legalizujący pobyt obywateli Ukrainy w celu umożliwienia im podjęcia pracy oraz zapewnienia im opieki zdrowotnej, edukacji i zakwaterowania.
Według szacunków roczny koszt wdrożenia tej ustawy dla miliona osób wyniesie 2 miliardy dolarów.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem