more_horiz
Wiadomości

"Ukraina płaci przyszłością narodu". Rzecznik praw człowieka podała bilans zgonów dzieci

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 15:27
Jak poinformowała komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmyła Denisowa, od początku ataku Rosji na Ukrainie zginęło 71 dzieci, a ponad 100 zostało rannych. - Ukraina płaci ogromną cenę za rosyjską inwazję (...), płaci życiem dzieci, przyszłością naszego narodu - podkreśliła.
Od początku ataku Rosji na Ukrainie zginęło 71 dzieci
Od początku ataku Rosji na Ukrainie zginęło 71 dzieciFoto: Mykhaylo Palinchak/Forum

Jak dodała komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka, w mieście Małyn w obwodzie żytomierskim w wyniku nalotu zniszczono siedem prywatnych domów. W wyniku ataku zginęło pięć osób, w tym troje dzieci (pięciolatka i dwoje rocznych dzieci). Podczas ostrzału targu we wsi Żukowski w obwodzie charkowskim zginął 16-letni chłopiec.

Ludmyła Denisowa przekazała także, że ​​w nocy w wyniku kolejnego ostrzału artyleryjskiego we wsi Słobożanśkie w obwodzie charkowskim rosyjski pocisk trafił w prywatny dom. Pod gruzami zginęły cztery osoby: dwie kobiety i dwoje dzieci, przeżyła pięcioletnia dziewczynka. W Irpieniu w obwodzie kijowskim 10-letnia dziewczynka została ciężko ranna i obecnie znajduje się w szpitalu w ciężkim stanie.

"Ukraina płaci ogromną cenę za rosyjską inwazję militarną na kraj, okrucieństwa rosyjskich agresorów i pogwałcenie przez nich wszystkich konwencji. Płaci życiem dzieci, przyszłością naszego narodu. Nalegam, aby kraje NATO pomogły powstrzymać rosyjski terroryzm - zamknijcie niebo nad Ukrainą" - zaapelowała ukraińska rzecznik praw człowieka.

Uchodźcy wojenni

Z kolei działająca w ramach ONZ Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji poinformowała, że do 10 marca już 2 miliony 300 tysięcy osób wyjechało z Ukrainy. Ponad 112 tysięcy uciekających to obywatele krajów leżących poza terytorium Unii Europejskiej.

Według danych Straży Granicznej łącznie od 24 lutego - czyli od dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę - do Polski przybyło prawie półtora miliona uchodźców.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także