Władze w Rosji blokują social media. Chcą uznać Instagram za "organizację ekstremistyczną"
Rosjanie mają coraz mniejszy dostęp do portali i mediów społecznościowych. Regulator rynku telekomunikacyjnego Roskomnadzor zapowiedział od 14 marca ograniczenie dostępu do Instagrama. Wcześniej na terenie Federacji Rosyjskiej zablokowany został Facebook i Twitter. W Rosji nie otwierają się także strony internetowe niezależnych portali informacyjnych, gazet oraz stacji radiowych i telewizyjnych.
2022-03-12, 09:58
Władze Rosji zablokowały dostęp do portali społecznościowych pod pretekstem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Natomiast zdaniem niezależnych komentatorów, Moskwa obawia się, że treści alternatywne wobec prokremlowskiej propagandy doprowadzą do zbudowania na tyle licznej grupy osób niezadowolonych, że będzie możliwe przeprowadzenie masowych akcji protestacyjnych.
Ponieważ część użytkowników znalazła drogi obejścia blokad i ograniczeń, w Rosji rozpowszechniane są pogłoski o możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności nie tylko za publikację treści sprzecznych z oficjalną linią Kremla, ale również za samo posiadanie konta na, niektórych portalach społecznościowych.
"Organizacja ekstremistyczna"
Jak przypomina niezależna "Nowaja Gazieta", rosyjska prokuratura wystąpiła z wnioskiem o uznanie Instagrama za "organizację ekstremistyczną". Wcześniej rzecznik koncernu Meta, który jest właścicielem popularnego portalu dopuścił możliwość czasowego wstrzymania blokowania agresywnych wypowiedzi w stosunku do rosyjskiej armii.
- Rosja odcięta od najważniejszych mediów społecznościowych
- Dezinformacja w mediach społecznościowych. Każdy może być celem
Cytowana przez "Nową Gazietę" dyrektor Ligii Bezpiecznego Internetu Jekatierina Mizulina stwierdziła, że tego typu pogłoski rozpowszechniane są przez prowokatorów, aby zastraszyć Rosjan. Kierujący projektem "internetowe wolności" Damir Gajnutudinow zaleca ostrożność.
W jego ocenie nie należy wierzyć urzędnikom, którzy zapewniają, że nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za samo posiadanie konta na zakazanym przez władze portalu. Według eksperta, teoretycznie jest możliwe uznanie za ekstremistów wszystkich tych, którzy korzystają z portali uznanych za "organizacje ekstremistyczne".
Posłuchaj
»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
jb
REKLAMA