"Pracują stabilnie". Koncern państwowy Enerhoatom o pracy elektrowni jądrowych na Ukrainie
Ukraiński koncern państwowy Enerhoatom obejmujący wszystkie cztery elektrownie jądrowe przekazał w komunikatorze telegram, że "wszystkie czynne elektrownie atomowe na Ukrainie pracują stabilnie". Zaznaczono również, że "promieniowanie, warunki przeciwpożarowe i środowiskowe w elektrowniach jądrowych i na sąsiadujących z nimi terenach nie zmieniły się i mieszczą się w granicach obowiązujących norm".
2022-03-14, 12:07
"Bieżąca moc wszystkich czterech ukraińskich elektrowni jądrowych zapewnia niezbędną wielkość produkcji energii elektrycznej na potrzeby kraju. Promieniowanie, warunki przeciwpożarowe i środowiskowe w elektrowniach jądrowych i na sąsiadujących z nimi terenach nie zmieniły się i mieszczą się w granicach obowiązujących norm" - podała firma.
Enerhoatom dodał, że na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znajduje się obecnie około 50 pojazdów wojskowych, około 400 rosyjskich żołnierzy, a także duża ilość materiałów wybuchowych i broni.
Zawieszenie Rosji w organach MAEA
Anna Moskwa przekazała, że wysłała oficjalne pismo do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego, w którym zwraca się o zawieszenie Rosji we wszystkich organach tej organizacji w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie.
- Polska, jak i inni członkowie MAEA są poważnie zaniepokojeni atakiem na elektrownie jądrowe oraz działaniami Rosji na ich terenie w Czarnobylu i Zaporożu, a także w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Są one jednoznacznie niedopuszczalne - powiedziała Anna Moskwa.
REKLAMA
Utracony kontakt z Czarnobylem
Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad czarnobylską elektrownią 24 lutego. MAEA przekazała, że od tego czasu pracuje i mieszka w elektrowni tych samych 210 członków personelu, choć wymagana jest ich rotacja. W ubiegłym tygodniu wojska rosyjskie odłączyły elektrownię od sieci energetycznej, a MAEA informowała, że utraciła kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni.
W obiekcie znajdują się wyłączone z użytku reaktory oraz składowiska odpadów promieniotwórczych. W niedzielę strona ukraińska przekazała, że jej technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Ostrzał i pożar
Na początku marca Rosjanie przejęli też kontrolę nad Zaporoską Elektrownią Jądrową. W trakcie ostrzału kompleksu wybuchł pożar w budynku szkoleniowym, który później ugaszono.
Szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom informował wcześniej, że na terenie elektrowni przebywa ok. 500 rosyjskich żołnierzy. Przekazał też, że rosyjskie siły oznajmiły ukraińskiemu personelowi, że elektrownia należy teraz do rosyjskiego koncernu Rosatom.
REKLAMA
Pilne działania
Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że w związku z tym MAEA powinna podjąć pilne działania wobec Rosji. - W piśmie do Rafaela Grossiego zawnioskowałam o natychmiastowe zawieszenie Federacji Rosyjskiej we wszystkich organach MAEA. Chodzi również o rosyjskich ekspertów i pracowników pracujących dla MAEA. Podczas mojej ostatniej rozmowy w ubiegły piątek zadeklarowałam również, że wyrażamy gotowość zaangażowania się w działania kontrolne Agencji w Ukrainie - wyjaśniła Moskwa.
MAEA (International Atomic Energy Agency) powstała w 1957 r. Jest wyspecjalizowaną, autonomiczną agendą systemu ONZ, powołaną do koordynacji wszelkich działań związanych z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej na świecie.
.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
nt
REKLAMA