more_horiz
Wiadomości

Jakie będą kolejne sankcje wobec Rosji? Dziś spotkanie ambasadorów krajów UE

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 05:16
Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej będą rozmawiać o kolejnych sankcjach wobec Rosji i o pomocy finansowej dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Początek spotkania w Brukseli o godz. 10. 
W ocenie władz Polski, niezbędne jest odcięcie Rosji od eksportu do Europy węglowodorów - gazu, ropy naftowej i węgla
W ocenie władz Polski, niezbędne jest odcięcie Rosji od eksportu do Europy węglowodorów - gazu, ropy naftowej i węglaFoto: evgenii mitroshin/ Shutterstock

Polska jest w grupie krajów, które domagają się jak najostrzejszych restrykcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Warszawa oczekuje też od finansowego wsparcia w związku z masowym napływem osób uciekających przed wojną. Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji do Polski wjechały prawie dwa miliony uchodźców z Ukrainy.

Polska chce embarga na import paliw

Unijne kraje uzgodniły na początku tygodnia czwarty pakiet sankcji wobec Rosji między innymi zamrażając majątki kolejnych oligarchów, zakazując eksportu towarów luksusowych oraz importu towarów z sektora żelaza i stali.

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś już wtedy zapowiadał kolejne prace nad restrykcjami. - (Potrzebne będą) kolejne sankcje sektorowe, coraz bardziej skupione na sektorze energetycznym, obszarze szczególnie wrażliwym dla rosyjskich agresorów - podkreślał ambasador.

Polska i kraje bałtyckie uważają, że należy natychmiast wstrzymać import gazu, ropy i węgla. Dziennie kraje członkowskie płacą Moskwie 600 milionów dolarów za surowce energetyczne.

Unijna pomoc dla krajów przyjmujących uchodźców

Na dzisiejszym spotkaniu unijni ambasadorowie mają też rozmawiać o pomocy dla krajów przyjmujących uchodźców. Polska oczekuje koordynacji działań po stronie Komisji Europejskiej i natychmiastowego przekazania unijnych funduszy.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

Czytaj także: 

Stanisław Szwed: uchodźcy mogą rozpoczynać legalną pracę - zobacz całą rozmowę z Programie 3 Polskiego Radia:

mbl

Zobacz także

Zobacz także