Prezydent w Kiszyniowie: Polska wspiera prounijne aspiracje Mołdawii
- Dziś jest ten czas, kiedy Unia Europejska w sposób zdecydowany powinna powiedzieć "tak" tym państwom, które znajdują się w trudnej sytuacji, a których narody są zdeterminowane, by stać się członkami wielkiej europejskiej wspólnoty gospodarczej i cywilizacyjnej - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Mołdawi, Maią Sandu.
2022-03-21, 18:23
Andrzej Duda rozmawiał dzisiaj w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, z prezydent tego kraju Maią Sandu. Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu polski prezydent mówił, że nasze państwo zdaje sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znalazła się Mołdawia w związku z wojną na Ukrainie. Chodzi między innymi o dostawy surowców. Jak oświadczył, Polska przekaże Mołdawii 20 mln euro nieoprocentowanego kredytu, mającego być wsparciem dla borykającego się z kłopotami finansowymi kraju. Dodał też, że będzie zabiegał o otwarcie europejskiego rynku na Mołdawię.
- Będę się starał cały czas wspierać dążenia Mołdawii, zarówno do tego, by uzyskać status kandydata do Unii Europejskiej, jak i procesie członkostwa w UE. Nie jest tajemnicą, że Polska wspiera te aspiracje od samego początku. Jesteśmy zwolennikami realizowania polityki otwartych drzwi Unii Europejskiej - stwierdził polski prezydent.
Mołdawia, Ukraina, Gruzja w UE? Prezydent: to czas, że Unia powinna powiedzieć "tak"
- Dziś jest ten czas, kiedy Unia Europejska w sposób zdecydowany powinna powiedzieć "tak" tym państwom, które znajdują się w trudnej sytuacji, a których narody są zdeterminowane, by stać się członkami wielkiej europejskiej wspólnoty gospodarczej i cywilizacyjnej - podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że "w sensie kulturowym (...), historycznym i geograficznym" zarówno Polska, jak i Mołdawia, Gruzja i Ukraina "to jest Europa". - Chcielibyśmy, żeby była to także Unia Europejska w sensie politycznym - mówił.
Posłuchaj
Maia Sandu: doceniamy wsparcie Polski
Prezydent Maia Sandu mówiła o konsekwencjach wojny na Ukrainie dla jej kraju. Wśród nich jest między innymi zablokowanie wschodnich rynków na mołdawskie produkty. Zaapelowała do Unii Europejskiej o otwarcie się na Mołdawię. Polityk przypomniała, że rząd w Kiszyniowie 4 marca zawnioskował o dołączenie do UE.
REKLAMA
- Ten gest potwierdza po raz kolejny nasze zobowiązanie wobec wartości europejskich, jak również mocny zamiar wzmocnienia europejskiego kursu naszego kraju - stwierdziła. Oświadczyła, że Mołdawia docenia wsparcie Polski i Andrzeja Dudy w prozachodnich dążeniach.
Mołdawia: Andrzej Duda dziękuje za pomoc ukraińskim uchodźcom
Prezydent rozmawiał z Maią Sandu także o wsparciu dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców. Podziękował mieszkańcom Mołdawii za pomoc, jakiej udzielili uchodźcom z Ukrainy. Wskazał na "wielką życzliwość w stosunku do sąsiadów", chęć społeczeństwa mołdawskiego do "dzielenia się z nimi tym, co mają".
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że przyjęcie uchodźców zbuduje na przyszłe dziesięciolecia dobre sąsiedztwo pomiędzy Mołdawią a wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainą. - Z tą samą myślą także i my Polacy dzielimy się dzisiaj z naszymi sąsiadami Ukraińcami, uchodźcami, chlebem, dzielimy się dachem nad głową, dzielmy się tym, co mamy - powiedział polski prezydent.
Posłuchaj
Konsultacje przed szczytem NATO i wizytą Bidena
Andrzej Duda uda się następnie do Bułgarii i do Rumunii. Jutro będzie rozmawiał z prezydentami Rumenem Radewem i Klausem Iohannisem. Prezydenci odbędą konsultacje przed szczytem NATO i spotkaniem z prezydentem USA Joe Bidenem.
REKLAMA
W czwartek w Brukseli odbędzie się szczyt przywódców państw NATO poświęcony wojnie na Ukrainie. W spotkaniu weźmie udział prezydent USA Joe Biden. Po szczycie w piątek amerykański przywódca przyleci do Warszawy, gdzie ma spotkać się między innymi z prezydentem Dudą.
- Spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE. Rzecznik MSZ: rozmowy m.in. o kandydaturze Ukrainy do UE
ms, IAR
REKLAMA
REKLAMA