Ukraina ma więcej czołgów niż przed wojną. Regularnie przejmuje rosyjskie pojazdy

Siły Zbrojne Ukrainy straciły od początku rozpoczętej przez Rosję wojny co najmniej 74 czołgi, zdobywając przy tym co najmniej 117 czołgów rosyjskich - przekazał amerykański dwutygodnik "Forbes", powołując się na zajmującą się białym wywiadem grupę Oryx.

2022-03-25, 10:06

Ukraina ma więcej czołgów niż przed wojną. Regularnie przejmuje rosyjskie pojazdy
Ukraińska armia regularnie przejmuje rosyjskie czołgi i ma ich obecnie więcej, niż przed wojną. Foto: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Ukraińska armia regularnie przejmuje rosyjskie czołgi i ma ich obecnie więcej, niż przed wojną. Siły Zbrojne Ukrainy straciły od początku rozpoczętej przez Rosję wojny co najmniej 74 czołgi, zdobywając przy tym co najmniej 117 czołgów rosyjskich - przekazał amerykański dwutygodnik "Forbes", powołując się na zajmującą się białym wywiadem grupę Oryx.

"Ukraina może obecnie posiadać więcej czołgów, niż przed wojną i to bez wyprodukowania ani jednego nowego pojazdu" - zauważył amerykański dwutygodnik "Forbes" w opublikowanym w czwartek artykule.

Rosjanie zdobyli co najmniej 37 czołgów ukraińskich, tracąc przy tym - w wyniku zniszczenia lub zdobycia - około 274. Jedną z przyczyn utraty przez Rosjan tak wielu czołgów jest szerokie rozciągnięcie ich sił i niechronione linie zaopatrzenia, utrudniające dostarczanie paliwa i amunicji. Wiele ze zdobytych przez Ukraińców czołgów pozostawiono z braku paliwa na przydrożnych polach.

Lepsza taktyka Ukrainy

Strona ukraińska korzysta z kolei z tzw. linii wewnętrznych, ułatwiających zaopatrywanie walczących na froncie jednostek. Żołnierze znajdują się blisko swoich baz, które uzupełniają wynikające z walk braki, a ich linie zaopatrzenia znajdują się na przyjaznych im terenach. Nie jest jednak jasne - zaznaczył "Forbes" - ile z pozyskanych przez Ukraińców czołgów nadaje się do dalszej walki. W mediach społecznościowych krąży wiele nagrań przedstawiających holowanie rosyjskich czołgów, mniej ich ponowne użycie pod ukraińską flagą.

REKLAMA

Wojna na Ukrainie trwa już od ponad miesiąca.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

REKLAMA

ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej