more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: Rosja jest gotowa zniweczyć wszystkie osiągnięcia kulturowe Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 10:40
Zdaniem Piotra Glińskiego działania Władimira Putina nad Dnieprem są obliczone na całkowite wyniszczenie ukraińskiej tożsamości. O zagrożeniach dla współczesnej cywilizacji w obliczu rosyjskiego ataku na Ukrainę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego rozmawiał z tygodnikiem "Der Spiegel".
Piotr Gliński: świat ujrzał prawdziwe oblicze Rosji
Piotr Gliński: świat ujrzał prawdziwe oblicze RosjiFoto: E.Kryzhanivskyi/Shutterstock

W rozmowie z portalem niemieckiego tygodnika wicepremier podkreślił, że dla ocalenia pozorów rosyjskiej mocarstwowości Władimir Putin jest gotów zniweczyć wszystkie osiągnięcia kulturowe Ukrainy. "Rosja systematycznie dokonuje zbrodni wojennych. To jej modus operandi. Na celowniku Kremla znalazły się ukraińskie teatry, muzea i świątynie" - wyjaśnił Piotr Gliński.

Zdaniem szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego bezkarność rosyjskiego przywódcy przywiodła go do przekonania, że może wyniszczyć wszystkie symbole świadczące o ukraińskiej odrębności. Piotr Gliński zaznaczył, że Polska pomaga Ukrainie w ratowaniu dóbr kultury. "Ponad 30 procent precjozów z lwowskich bibliotek i muzeów jest już w bezpiecznym miejscu" - dodał.

Wicepremier wskazał jednak, że zakres udzielanej pomocy dotyczącej ukraińskich skarbów kultury wymaga specjalnej decyzji Kijowa, który jeszcze nie zwrócił się do polskich władz z zapytaniem w tej sprawie. To - zdaniem ministra Piotra Glińskiego - świadczy o niezłomnej wierze Ukraińców w zwycięstwo z Rosją.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także