more_horiz
Wiadomości

USA chcą obniżyć ceny paliw. Mogą uwolnić rezerwy ropy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 04:31
Inwazja Rosji na Ukrainę oraz międzynarodowe sankcje nałożone na rosyjską gospodarkę, spowodowały wzrost cen ropy naftowej. Amerykanie mają wprowadzić na rynek surowiec z własnych rezerw. Jak informuje Bloomberg, przez kilka miesięcy będą wypuszczali milion baryłek ropy naftowej dziennie.
Prezydent USA Joe Biden przedstawi plany dot. obniżenia ceny benzyny w kraju
Prezydent USA Joe Biden przedstawi plany dot. obniżenia ceny benzyny w krajuFoto: Gerry Matthews/Shutterstock

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden omówi dziś działania swojej administracji, których celem jest doprowadzenie do obniżki cen benzyny w kraju - informuje Biały Dom. Waszyngton rozważa uwalnianie około miliona baryłek ropy dziennie przez kilka miesięcy - przekazał Bloomberg News. 

Reuters podał już 28 lutego, powołując się źródła w sektorze naftowym, że USA i sojusznicy rozważają uwolnienie strategicznych rezerw ropy, by ustabilizować rynek po agresji Rosji na Ukrainę. Spadek podaży surowca spowodował wzrost cen do najwyższego poziomu od 2014 roku.

Sytuacja na rynku ropy naftowej

Nałożenie sankcji na Rosję i odłączenie niektórych jej banków od globalnego systemu płatniczego spowodowały już problemy z eksportem ropy, ponadto niektórzy nabywcy rezygnują z kupowania rosyjskiego surowca.

Główni nabywcy rosyjskiej ropy mają też problemy z pozyskaniem stosownych gwarancji od zachodnich banków oraz ze znalezieniem statków, które mogłyby transportować surowiec z Rosji, która jest jednym z jego największych światowych eksporterów - podała agencja Reutera.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także