more_horiz
Wiadomości

Ukraińskie siły odzyskały region kijowski. Makabryczne odkrycia w Buczy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 04:28
Jak poinformowała ukraińska wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, Ukraina odzyskała kontrolę nad całym regionem kijowskim. Mer odbitej Buczy poinformował o odnajdywanych na ulicach ciałach.
Ukraińskie służby w odbitym Irpiniu
Ukraińskie służby w odbitym IrpiniuFoto: МВС України/Twitter

W ostatnich dniach Ukraińcy zajęli przeszło 30 miast i wsi w okolicach Kijowa. Rosjanie rozpoczęli atak na stolicę Ukrainy w pierwszym dniu agresji, 24 lutego. Od tego czasu w rejonie Kijowa trwały walki.

Odzyskane miejscowości są w wiekszości zniszczone, część z nich została zaminowana.

Mer Buczy pod Kijowem Anatolij Fedoruk poinformował, że prawie 300 osób musiało tam zostać pochowanych w zbiorowych grobach. Miasto zostało w czwartek wyzwolone przez ukraińskie wojsko.

Jak powiedział Anatolij Fedoruk, Bucza została w poważnym stopniu zniszczona, a na ulicach odnajdywane są kolejne ciała. Mer dodał, że wszystkie pochowane osoby zostały zastrzelone.

Rosyjskie zbrodnie w Buczy

Ukraińska policja poinformowała, że Bucza jest oczyszczana, między innymi z ładunków wybuchowych. "Policja robi wszystko, co możliwe, aby przywrócić ład i porządek na wyzwolonych terytoriach, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej wrócić do rodzinnego miasta" - czytamy w komunikacie. Jak dodano, policjantom pomagają mieszkańcy, którzy zdecydowali pozostać w Buczy.

Dziennikarz AFP poinformował, że widział w sobotę w Buczy ciała co najmniej 20 mężczyzn ubranych po cywilnemu. Jeden z nich miał związane z tyłu ręce, a obok leżał otwarty paszport ukraiński. Według dziennikarza nie można było od razu stwierdzić przyczyny śmierci, ale jedno z ciał miało dużą ranę głowy.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

Zobacz także

Zobacz także