more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Odkryto masowe groby w Buczy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 20:50
- Blisko 300 osób musiało zostać pochowanych w zbiorowych grobach w podkijowskiej Buczy - poinformował agencję AFP mer tej miejscowości Anatolij Fedoruk.
Blisko 300 osób pochowano w zbiorowych grobach w podkijowskiej Buczy
Blisko 300 osób pochowano w zbiorowych grobach w podkijowskiej BuczyFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Miasto w czwartek zostało wyzwolone przez ukraińskie wojsko. Jak powiedział Anatolij Fedoruk, Bucza została w poważnym stopniu zniszczona, a na ulicach odnajdywane są kolejne ciała. Dodał, że wszystkie pochowane osoby zostały zastrzelone.

Ukraińska policja poinformowała, że Bucza jest oczyszczana, między innymi z ładunków wybuchowych. "Policja robi wszystko, co możliwe, aby przywrócić ład i porządek na wyzwolonych terytoriach, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej wrócić do rodzinnego miasta" - czytamy w komunikacie. Jak dodano, policjantom pomagają mieszkańcy, którzy zdecydowali pozostać w Buczy.

Zniszczona Buczy

Dziennikarz AFP poinformował, że widział w sobotę w Buczy ciała co najmniej 20 mężczyzn ubranych po cywilnemu. Jeden z nich miał związane z tyłu ręce, a obok leżał otwarty paszport ukraiński. Według dziennikarza nie można było od razu stwierdzić przyczyny śmierci, ale jedno z ciał miało dużą ranę głowy.

AFP podkreśla, że miasto, do którego nie było można wjechać od blisko miesiąca, jest zniszczone.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także